Flytta ITP till Avanza?

Hej!

Jag har idag tjänstepension där min arbetsgivare månatligen betalar in till Collectum. Där har jag 50% traditionell försäkring hos Alecta (låst), samt 50% i fondförsäkring hos LF.

Som jag förstår det hela så går det inte att flytta den valbara delen av 50% fondförsäkring till Avanza. Är det något man kan påverka hos sin arbetsgivare, eller är det ej möjligt oavsett?

Tack på förhand!

1 gillning

ITP TJP som är kollektivavtalade flyttar man på Avtalat.se

Där kan du se valmöjligheterna både för Trad delen och fond delen.

Tips, Alecta Tradden är helt ok, det bästa man kan få i trad typ med lite högre aktieandel än de andra traddarna. På fond sidan finns flera bra val tex Länsförsäkringar.

Avanza är dock inget alternativ. De deltog inte i ITP upphandlingen sannolikt pga att de skulle få förlite betalt.

Lycka till :+1:

1 gillning

Tack för svar!

Då sitter jag kvar i Alecta Trad samt LF Global Index.
Vet du om SAF-LO går att flytta till Avanza, 100%?

2 gillningar

SAF LO är också ett kollektivavtal.

Varken Avanza eller Nordnet eller någon av de andra nisch aktörerna har deltagit i någon upphandling av kollektivavtalade pensioner. Tyvärr. Sägs vara för omfattande, höga krav och låga avgifter så det lönar sig väl inte för dem.

Å andra sidan får man ännu billigare och bra lösningar via kollektivavtalade. Det enda tråkiga är väl att man tvingas till 50% i Trad. Men så är det ju. Inte mycket att göra något åt annat än att göra sina val så smart som möjligt.

4 gillningar

SAF-LO kan köra 100 % aktiefond om man vill. Är bara kontorsjobbarna som inte kan anförtros med så svåra val.

1 gillning

Å fasen! Det var ju bra :+1:

Har hela min SAF-LO hos LF och halva ITP hos LF, allt på LF Global Index.

0,20% i avgift för SAF-LO och 0,07% avgift för ITP.