Jag funderar på att öppna ett aktiebolag i Estland “ÖU” typ och flytta stor det av mina besparingar (1-1,5MSEK) som startkapital ditt.
Bolagets Verksamhet skulle omfatta:
-handel med värdepapper.
-frilänsartjänster på olika projekt både inom och utanför EU.
Anledning till att jag vill köra via estnisk AB är att låta mina besparingar växa genom investeringar i fonder, ETF:er , etc. som en pensionssparande för att utnyttja Estlands 0% bolagsbeskattning och sen börja ta ut om 15 år. Frågan är om skatteverket anser detta som skatteplanering / fast driftställe i Sverige och beskattar företaget. OBS jag behöver inte ta ut pengar från företaget inom närmaste 15åren. Är det upplägg att rekommendera ? Man sparar skillnaden skatt på kapitalvinster och utnyttjar ränta på ränta effekten till fullo.
Frilänsartjänter utgår på arbete (mindre än 6 månader) i andra länder än Sverige, om jag betalar ut symbolisk lön till mig själv och beskattar det i Sverige, antagligen måste göra så då jag är obegränsad skatteskyldig här. MEN bolaget blir inte skatteskyldig då det bedriver ingen verksamhet i Sverige, tänker jag rätt ? Om så är fallet så kan majoritet av vinsten ligga i bolaget och användas för investeringar.