Hjälp fonder och investering

Hej alla. Jag skulle behöva lite råd, nybörjare som man är, kring fonder och månatlig investering, av er proffs.
Jag har idag ett konto på avanza och ett konto på lysa. På mitt avanza konto sparar jag nu i tre fondrobotar, avanza auto 3, 5 och 6. Utöver det har jag även lagt in lite pengar på länsförsäkringar global indexnära, samt spiltan aktiefond invest.
På mitt lysa konto har jag ett isk med fördelning, 85 % aktier och 15 % räntor.
Jag har möjlighet att investera ca 8000 kr per månad, och funderar nu på hur jag på bästa sätt ska fördela dessa pengar per månad. Har ni något tips med tanke på hur min portfölj ser ut ovan? Ska jag t.ex. öppna ett till konto på Lysa med en annan fördelning? eller ska jag fördela min månatliga insättning till de fonder jag redan har idag, tex 2000 kr per fond? Bör jag även ha automatiskt insättning på länsförsäkringar global och Spiltan?

Tack för tips! Ber om ursäkt redan nu om jag har gjort dumma val. :slight_smile:

Mvh Daniel

Det verkar lite rörigt, vad har du tidshorisont på respektive pengar?

Hej. Ja mycket möjlighet det är så. Såhär ser sparhorisont ut för alla 4.

Avanza 3 = sparhorisont rek 3 år
Avanza 5 = sparhorisont minst 5 år
Avanza 6 = sparhorisont minst 5 år
Lysa = sparhorisont 3-5 år

Mvh Daniel

Kan du inte byta alla med sparhorisont över 5 år till ett konto? Smidigare och lättare att lägga upp sparandet i så fall.

Alltså ett konto per sparhorisont.

Kolla in fyra-hinkars-principen här på forumet :slight_smile:

Vad som rekommenderas är en sak. Vad har du för horisont för hur stor andel av ditt nuvarande kapital exklusive framtida sparande av lön?

Ja det kanske vore något? Jag har läst om principen. De 8000 jag kan avsätta per månad är sådana pengar jag kan spekulera med på börsen.

Hej, vet inte vad du menar med det du skrev riktigt, tanken är att pengarna ska växa och då med lite olika risk och tidshorisont. Jag har 8000 att placera per månad, och då är frågan vad som är optimalt.

Hur mycket du kan spara i månaden är (nästan) inte relevant för hur ditt mycket risk du kan ta.

Däremot hur mycket du har nu och hur mycket du behöver inom viss tid. T.ex. hur mycket behövs inom 3 år, 5 år, 10 år och efter 10 år?

Ok, nej jag behöver inget av dessa investeringar på 4-5 år.

Hur mycket har längre horisont än 10 år?

Jag tänker att 50 % av instoppade medel är sådant som har en horisont om 10 år. Resterande runt 3-5.

Du kan utgå från en grundregel om att ha 10% av en portfölj i aktier per år horisont du har för de pengarna.

Så om du tar ditt nuvarande värde och konstaterar att det är mer än du ska ha på ca 5 års sikt, då kan du stoppa undan du behöver på 5 års sikt (kortare horisonten) i en portfölj med max 50% aktier.

Det som sen blir över och ditt månadssparande får då en tidshorisont på 10 år eller mer. De kan du enligt grundregeln ovan sen lägga i en 100% aktier portfölj (global marknadsviktad indexfond/fondrobot).