Hjälpa föräldrar med placering av sitt privata pensionssparande, hur gör jag?

Bra tips från @Rimma :+1: Det är ett bra och billigt sätt att investera sin IPS.

Sen är det ju rätt vanligt att folk inte vill flytta sina pensioner av olika skäl, så då kan man behöva fokusera på att göra det så vettigt som möjligt där pengarna är. Om din mamma inte vill flytta IPSen från Swedbank och vill göra det så enkelt som möjligt för att slippa byta fonder inför pension för att dra ner risk, så är ett enkelt alternativ att föreslå henne att byta till Swedbank generationsfond ”Transfer 70”. Det är en fondtyp som drar ner risken inför pension och den är åtminstone rejält mycket billigare än hennes nuvarande fond (0,55% avgift). ”70” innebär att den varianter drar ner risken inför pension för de födda på 70talet. Se länk nedan.

https://spara.swedbank.se/app/kurslista/fond/SE0001175738

Det finns såklart generationsfonder även hos Avanza om man vill ha det upplägget där och hon kan kanske undvika eventuella avgifter som Swedbank tar för IPS kontot (enklast är att din mamma kolla ev avgifter som dras för hennes konto i inloggat läge) samt lite lägre fondavgift på Avanza. På Avanza kan man tex välja SPP Generation 70-tal för din mamma med 0,41% avgift.

Vill man vara mer aktiv och välja fonder själv samt styra om risken inför pension så är Avanza ett klart bättre alternativ än Swedbank pga större utbud med lägre avgifter.

1 gillning