Investera större summa

Hej,

Har fått till mig en större summa på ca 250 000 som ska sparas och som kommer att utgöra ca 20% av mitt sparade kapital. Undrar hur ni andra tänkt kring investeringen av dessa utifrån förutsättningarna att de ska in i breda globalfonder. Hade ni slängt in hela summan direkt eller delat upp det över tid?

4 gillningar

Investerar man långsiktigt (5-10 år) så är bäst att gå in med allt på en gång eftersom det vanligaste är att börsen stiger och då vill man inte missa uppgång.

Börsen är ibland i fallande trend i tre år och går man in med alla pengar i början av an sådan fallande trend så kan det ta 5-10 år innan man ligger på plus.

Alltså: Har man kortare perspektiv i sitt sparande än 5-10 år så tycker jag att man kan sprida investeringen under 1-2 år och ha en viss del i en mycket säker korträntefond ex Simplicity Likviditet.

De som är dogmatiskt troende på vad rika tillsammans säger hävdar att man alltid ska gå in med allt genast, men det finns undantag anser jag.

1 gillning