Under december kommer jag att lösa ut det sista på bolånet och undrar vad jag behöver tänka på i samband med det. Det finns ju skuldebrev och pantbrev och allt vad det heter, hur säkerställer jag att allt är rensat på spår av lånegivaren? Jag äger en bostadsrätt. Tacksam för tips och tankar!
PS. Jag slipper gärna diskussioner om huruvida det är rätt eller fel att lösa bolånet i förtid. Sådana trådar finns redan på forumet så håll gärna sådana diskussioner där. Tack!
Säkerställ att banken meddelar bostadsrättföreningen skritfligt att lånet är betalt.
Sen beroende på er bostadsrättföreningsrutiner kommer du få en bekräftelse att de har uppdaterat lägenhetsregistret alternativ får du fråga styrelsen efter några veckor för att säkerställa att det är gjort.
Fungerade väldigt smärtfritt med Villa för oss förutom alla beskymmer med att få tillåtelse av banken att betala tillbaka lånet.
Löses lånen i bank skickar banken inteckningarna till Publika Arkivet, där de hämtas på nytt när fastigheten belånas nästa gång. Du behöver inte göra någonting.
Hej igen, jag kom på en sak till som jag behöver fråga om. När jag flyttade mitt bolån från en bank till en annan fick jag betala en extraavgift, kanske för pantsättningen eller skuldebrevet eller något.
Kommer denna extrakostnad att tillkomma när jag löser bolånet i förtid? Om så, från vem, banken eller BRF:en?
Nej då, jag har kört rörlig ränta ett tag nu samt extraamorterat en hel del utan några avgifter. Men bra att uppmärksamma andra om som planerar att lösa sina lån i förtid.
Att föreningen får ta ut en pansättningsavgift finns inskrivet i stadgarna. Efter närmare 50 år i branchen har jag dock aldrig sett någon förening som har skrivit in i stadgarna att man får ta betalt för att avregistrera en pantsättning.
Du kan därför ta det lugnt. Får du mot all förmodan ett krav, så fråga bara var i stadgarna det står att föreningen får ta ut denna avgift.