Jag har i dag mina barns (2) sparande på en KF hos Avanza men har kollat på Lysa. Men om jag fattar rätt, så har Lysa ingen KF men har avtal med Futur som tar 0,20% plus såklart det som går till Lysa.
Tänker, är det inte bättre att gör en passiv och index-nära på Avanza?
Edit: Just nu är det aktiv barnsparande, men vill flytta till mer passiv. Har precis i dag flyttat fruns PPM från 20/80 AP7 till 60/40 AP7.
Nu blir jag nyfiken. Jag trodde inte att vi privatpersoner kunde teckna ett KF hos Lysa? Har inte hört/läst något annat än att vi enbart har ISK eller sparkonto (nytt) att välja på. När jag läser deras vanliga frågor & svar bekräftas detta.
Aaaahhhh! Du kollar på deras företagserbjudande. Då stämmer det bättre.
Privat sparande hos Lysa är enbart ISK som gäller.
För att svara på din fråga om det går att bygga ett bra indexnära sparande på Avanza: Absolut! Det är enkelt och med disciplin hos dig, är det precis så passivt du vill att det skall vara.