Tänkte börja pensionsspara via Lysa och ha 90/10-uppdelning (är 30 år). Längre fram när jag är äldre bör jag ju justera fördelningen för att minska risken, så min fundering är hur det i praktiken funkar att göra det i Lysa?
Med 30+ års sparhorisont (förutsatt att du inte tänkt gå i pension innan 60) så hade jag satsat på 100% aktier, oavsett om jag kört fondrobot eller indexfonder. Jag hade behållt 100% aktier tills det är mindre än 10 år kvar och sedan successivt växlat över till räntor/sparkonto.
Du kan när du vill ändra fördelningen mellan aktier och räntor på Lysa.
Om du inte redan gjort det, titta/lyssna på avsnitt #241
Du kan t.ex läsa på hur AP7-såfa justerar risken när man blir äldre. De kör 100% aktier tills man är runt 55 år och därefter lägger till till ca 3% räntor och minskar andelen aktier lika mycket. Den landar till slut i en portfölj runt 30/70 vill jag minnas när man är någonstans i 70-års åldern. Oftast behöva man ju inte alla pengar på en gång när man går i pension så ka vara dumt att sänka risken alldeles för mycket också.