Mina innehav på Avanza, er åsikt?

Hej på er,

Här kommer mina innehav på Avanza som ser ut så här;

  • Avanza Auto 6 82,00%

  • Storebrand Global Plus A SEK 5,05%

  • AMF Aktiefond Global 3,79%

  • AMF Aktiefond Småbolag 3,59%

  • LMM - Kavaljer Investmentbolagsfond A 3,24%

  • Swedbank Robur Technology A 2,33

Allt är baserad på utredning som jag har gjort under senaste år. Funderat litegrann på att kasta bort och byta ut AMF aktiefond småbolag, LMM samt Robur Technology, vad säger ni om det?
Det är långsiktig sparande, på minst 10år. Skulle vilja veta bara vad ni tänker om dessa, kanske föreslå ändring eller liknande…?
Tack på förhand.

1 gillning

Du får allt om du väljer 100% Avanza Auto 6. Jag ser inte något nytta med de andra fonder i portföljen :thinking::+1:

5 gillningar

Spontant så känner jag att det inte gör så mycket skillnad att ha 3% i en fond. Rörelsen i Avanza Auto slår ut rörelserna i de små fonderna.

Sen tänker jag att du nästan har två portföljer i en. En automatisk och en manuell.

Avanza Auto är ju väldigt bred och fångar allt i de övriga fonderna. Om du verkligen vill spetsa den ytterligare så välj en eller två fonder på vardera 10%. T ex:

80% Avanza Auto
10% Plus allabolag Sverige
10% Ny teknik

Eller som Jacke skriver, 100% Avanza Auto. At the end of the day, så är det den som kommer styra din portfölj.

3 gillningar

Jo du har i princip 3 globalfonder vara en är aktivt förvaltad, så det är en hel del överlapp. Branchfonder är ju en vattendelare

1 gillning

Helt enig med @Jacke77

1 gillning

Globalfonderna tillför inte mycket om du har merparten i Auto 6. Det förstör till och med lite poängen med att ha en “robot”-fond om du ändå behöver hålla på och balansera om mellan fonderna. Då hade det varit billigare att köra helt själv eller enklare att köra helt automatiskt.

1 gillning

Av dessa fonder hade jag personligen valt att byta bort allt till förmån för Avanza Auto. Lite som de andra också skriver.

3 gillningar

Tacksam för alla återkopplingarna. Ska implementera det vad ni har föreslagit. Ska köra Avanza Auto 100% än så länge

2 gillningar

Kör 109% med hjälp av krediten :smiley::pray: