Jag har både Nowo och Revolut korten men jag vill endast använda en av de och kortet ska endast använda till privata konsumtion, inga aktier, valuta mm.
Personligen tycker jag att NOWO passar mig bättre då sparade pengar är “låsta” inte som Revolut, där kan man ta ut dem lättare och spendera dem.
Dock är jag medveten om att Nowo-fond är inte den bästa eller den billigaste.
Vad är nackdelar och för delar med dessa två?
Nowo verkar ha en ganska udda affärsmodell. Istället för en förvaltningsavgift, tar man ut en provision på 20 % (!!!) för avkastning som överstiger NOWO Funds jämförelseindex. Än så länge låter här bra men sedan läser man att jämförelseindexet består av 50 % räntor. Som jag har förstått det så slår man sitt jämförelseindex genom att ta högre risk (högre andel aktier). Förra året gick deras jämförelseindex endast upp 1,1 %.
Står räntorna stilla 2021 för jämförelseindexet och aktieandelen stiger 20 % kommer din avgift alltså att bli 2 % om jag inte räknar helt fel.