Visst, jag antar att även ett bolag som faktiskt lyckas bli lönsamt i framtiden skulle uttrycka sig på samma sätt. Min poäng var mest att citatet inte direkt är ett argument för att Lysa inte kommer gå i konkurs, vilket var hur det användes i inlägget jag svarade på.
Tar man bort all corporate bs och försök att måla upp en framtid av guld och gröna skogar får jag ut följande av citatet:
Vi är inte lönsamma. Vi har 300 miljoner på balansräkningen. Vi har satsat på olika projekt, som att expandera till försäkringsbranschen, vilket har varit dyrt. Vi förvaltar idag cirka 27 miljarder kronor. Vi kommer ha förluster även framåt.
Min omskrivna variant är såklart mindre hoppingivande, jag är ju en cyniker, men inte heller den varianten “bevisar” något åt endera håll.