Jag skulle jätte gärna vilja höra era åskier kring min strategi med investering.
Jag har hållit på med investeringar i ungefär två år nu. Just nu studerar jag vilket har gjort det svårare för mig att spara lika mycket särskilt när man inte bor hemma. . Mina investeringar är inriktade på lång sikt och jag väljer bara att investera i stora och stabila företag som jag planerar att behålla i minst fem år. Däremot har man själv torskat med SBB
Min Avanza-portfölj ligger nu på ungefär 230 000 kronor, inklusive 30 000 kronor i Avanzas egna fonder. Jag har också en Lysa-portfölj på cirka 130 000 kronor, som jag använder för endast studie lånen.
Slutligen har jag startat en ny portfölj på Savr med några dyrare fonder och högre risk, där jag har investerat 5 000 kronor. Den här portföljen är för pensionen och jag tänker inte röra den förräns jag går i pension.
Målet är att bli börsmiljonär om ca 5 år och sen köpa en villa fem år senare.
Vad tycker ni om investeringsstrategin? Tycker ni även att jag överdriver med fonderna hos Savr för pensionen, kanske räcker det med Avanzas egna fonder som har presterat bra?
På Savr har jag 5 fonder som är lite mer specialiserade: Länsförsäkringar Fastighetsfond A, PLUS småbolag Sverige index, Swedbank Robur Technology A, Spiltan Aktiefond Investmentbolag och Robur Ny Teknik.
Tänker att Global fond är mest inriktad mot USA, därför har jag en Europa, Sverige och Emerging fonder. Dessutom har jag några lite mer specialiserade, såsom Länsförsäkringar Fastighet för högre risk då jag tänker spara länge.
Lysa är som sagt för CSN lån då en fond robot är säkrast.
Tycker du har för många olika fonder. Jag skulle bytt alla mot en globalfond, spara i den löpande i all framtid och slappna av. Ha ett cash bankkonto sparande för buffert.
Det finns en anledning till att en globalfond består mest av USA, indexfonder är oftast marknadsviktade, dvs de byter vikt efter hur marknaden värderas. Europa mfl.