Alla sådana saker borde vara relevanta främst för äldre hus. Det viktigaste rådet nu är att absolut inte ha bråttom. Se till att ha riktigt gott om tid.
Räknar ni med att gå med vinst? Tänker att den är byggd 2022 (vilket är nyligen) och det som för närvarande tar mest stryk/svårast att sälja verkar vara just nyproduktion senaste åren.
Fördel med uppskov är väl större kontantinsats till nästa köp. Nackdelen är väl restskuld. Nu är iof räntan på uppskov 0, men hur länge till är den det? Är det troligt att staten fortsätter subventionera samtidigt som skatteintäkter kan minska och räntekostnaderna ökar?
Vi skrev på pappret 2020 för 3 050 000. Grannarna har sålt för runt 3 900 000 men vi räknar inte med att få mer än runt 3,4-3,7 med tanke på ränteläget.
Om vi gör uppskov, gäller det att den summan ska betalas tillbaka senast vid nästa försäljning eller vad är det som gäller då?