Jag tänkte ge mina syskon som fyller 18 och 21 ett litet startskott och hjälpa dem att starta upp ett lysa konto. Men för att de inte ska ta ut pengarna vid första nedgång, som ju lär komma inom några dagar, så kanske lite bra läsning skulle vara till hjälp. Vad för böcker skulle ni tips om till den åldersgruppen (jag antar att de inte har särskilt mycket förkunskaper).
Lite back story är att jag själv som är 35 år fick 70 tusen av mina föräldrar när jag vad 20 år och som sen satt i 12 år på en vanligt konto utan ens någon ränta. Hoppas ge mina småsyskon mer instrument än vad jag hade.
Mer pengar för pengarna av Runnemo, Siegbahn och Wass är en pedagogiskt skriven bok som tar upp många grundläggande aspekter kring sparande men också lån, försäkringar, bostäder och pension.
Det viktaste för en ung människa är att inse vikten av självinsikt, hur världen fungerar, vilka mekanismer som verkar på olika fenomen och vilken väg som leder till en bättre och tydligare livsriktning. Tidigare nämnd bok är iaf den bästa bok jag kommit över för att förmedla just detta.