Stämmer detta om utdelningar givet nya 3:12 regler

Har jag förstått rätt om utdelningar?

Mina förutsättningar;

Startade enmans-AB maj 2022.

Omsättning 2023: ~400 kkr, liten lön

Omsättning 2024: 1,7 Mkr, lön tagen till brytpunkten (~643 000 kr), ingen utdelning

Omsättning 2025: 1,9 Mkr, planerar lön till brytpunkten (~643 000 kr), (tog ut lönebaserad utdelning på 2024 års lön om ca 307 000 kr)

Om jag förstått rätt har jag möjlighet att under 2026 ta ut;

Schablonmässigt utdelningsutrymme (förenklingsregeln)

För 2023: ca 220 000 kr (ej utnyttjat)

För 2024: ca 235 000 kr (ej utnyttjat)

För 2025: ca 235 000 kr (kan användas i utdelning under 2026)

Lönebaserad utdelning på 2025 års lön om ca 310 000 kr

Totalt möjlig utdelning under 2026: schablon 690kkr + lönebaserad ca 310 = ca 1000kkr

Fråga 1: Stämmer ovan, eller tänker jag fel?

Fråga 2: Kan jag fortsätta spara schablonmässigt utrymme vidare efter 2026 eller riskerar det att brinna inne med nya 3:12 regler?

Har skapat en enkel kalkylator för att beräkna utdelning för AB och detta ser ut som ett typfall. Testa själv här: Lumion.se/utdelning

Du har nyttjat 1 utdelning redan, men vill nyttja den igen? Du kan inte använda både lönebaserad och förenklingsreglen för samma år (det är ju därför systemet görs om, för att det varit för komplicerat.)

Du har inget utrymme att nyttja 2023 om du startade bolaget i maj 2022. Du måste äga aktierna 1:a januari för att få utdelning året efter.

2 gillningar

Hej,

Jag var av tron att om jag äger aktierna innan året start så byggs schablonbaserat utdelningsutrymme upp.

Chatgpt svarar såhär;

:small_blue_diamond: 2022 (startår)

  • För att få gränsbelopp ett visst år måste du äga andelarna vid årets ingång (1 januari).

  • Eftersom bolaget startades i maj 2022, ägde du inga andelar 1 jan 2022.

  • :cross_mark: Inget gränsbelopp för 2022 (varken schablon eller lönebaserat).

:small_blue_diamond: 2023

  • Du ägde andelarna 1 januari 2023.

  • :white_check_mark: Du får använda schablonregeln för 2023.

  • Det krävs ingen löneutbetalning för schablonregeln.

Tack, jag har ingen avsikt att använda någon utdelning dubbelt, utan jag vill bara förstå och göra utdelning korrekt.

På vilket sätt felar mitt resonemang ovan? Tacksam för kommentar

Du får använda antingen huvudregeln eller schablonregeln för ett givet år. Inte båda. (För du har “bara” ett AB, korrekt?)

Därmed kan du inte heller ta schablon-utdelningen du planerar för 2024.

Du kan ju f ö direkt se hur mycket sparat utrymme du har. Står på din senaste K10. Ditt kvarvarande utdelningsutrymme är det beloppet (något uppräknat) + utdelningsutrymmet för 2025 (som bör bli runt 300k enligt huvudregeln).

Det kan du, men det kommer inte fortsätta räknas upp med en procentfaktor, så det finns egentligen inget skäl att göra det, förutom möjligen om du behöver hålla kapital i bolaget för investeringar eller buffert.

Ok, jag trodde du syftade på utdelning 2023 baserat på belopp från 2022.

1 gillning

Tack, då förstår vi det på samma sätt.

Tack, stämmer då min förståelse enligt nedan, jag tar gärna emot rättelser/kommentarer;

Schblonbaserat utdelningsutrymme:

  • Enligt min K10 för inkomståret 2024 har jag ca 410kkr i sparat utdelningsutrymme till nästa år.
  • Under 2025 borde det väl adderas ca 230kkr till det schablonbaserade utrymmet, så ca 650kkr.

A. Är beräkningen av schblonbaserat utdelningsutrymme korrekt förstådd av mig? Dvs att jag vid ingången av 2026 har ca 650kkr i sparat schblonbaserat utdelningsutrymme?

Lönebaserat utdelningsutrymme:

  • Omsättning 2024: 1,7 Mkr, lön (~643 000 kr), 50% i utdelningsutrymme ca 320kkr
  • Omsättning 2025: 1,9 Mkr, planerar lön till brytpunkten (~643 000 kr), 50% i utdelningsutrymme ca 320kkr
  • Lönebaserat utdelningsutrymme måste tas ut året efter och kan ej sparas

B. Är beräkningen/påstående kring lönebaserat utdelningsutrymme korrekt förstådd av mig?

Uttagen utdelning:

Under 2025 tog jag ut lönebaserad utdelning på 2024 års lön om ca 307 000 kr (som enligt min förståelse annars skulle brinna inne?)

Jag måste välja om jag under 2026;

  1. tar lönebaserad utdelning baserad på 2025 år löneutbetalningar (ca 320kkr i lönebaserat utdelningsutrymme)

eller

  1. tar schablonbaserat utdelning (upp till ca. 650kkr

C. Har jag enligt ovan beskrivningar förstått förutsättningarna korrekt?

Slutsats:

D. Om jag inte samtidigt kan ta både schablonbaserad utdelning och lönebaserad utdelning samma år och det schablonbaserade utdelningsutrymmet kan sparas så bör jag väl ta ut lönebaserat utdelning under 2026 (som annars skulle brinna inne?)

Jag har bara 1 bolag (AB)

Nej. Du har ett och endast ett utdelningsutrymme, inte två separata. Det räknas med nuvarande regler upp för varje år baserat på antingen schablonregeln eller huvudregeln. Därefter minskas det med den utdelning du tar ut. Det uppräknade utdelningsutrymme du inte utnyttjar sparas till framtiden.

Så. Du har enligt K10 410k i sparat utrymme (förutsatt då att du gjort rätt på dina K10:or tidigare). Under 2025, givet att du tagit lön, kommer det räknas upp enligt huvudregeln med ca 300k. Så 2025 bör du totalt kunna ta ut ca 710k som lågbeskattad utdelning som max. Det du inte tar ut sparas till nästa år. Så, om du nu 2025 tagit ut ca 300k (och inte tar ut mer) kommer ca 400k fortsätta vara ditt sparade utrymme.

Från 2026 framåt kommer enbart schablonbeloppet vara aktuellt för de allra flesta egenföretagare, så 2026 och framåt kommer utdelningsutrymmet räknas upp med drygt 300k/år.

Om du är osäker på detta rekommenderar jag att låta en redovisningskonsult köra siffrorna åt dig, så du slipper obehagliga överraskningar i någon riktning.

1 gillning

Tack för klargörande.

1 gillning

Du har redan tagit udelning 1 år.

Du kan inte ta mer utdelning för det året. Du har enbart 1 utrymme per år. Antingen Lönebaserat eller förenklat.

Tar du inte ut för hela utrymmet så sparas resterande del. Så visst kan du använda ett års utrymme flera gånger (det är det sammanlagda totala beloppet som räknas). Klargörelse: jag är endast lekman men känner mig ändå säker på detta. Dock är det upp till var och en att ansvara för om inormationen är korrekt eller inte!

Följdfråga. Jag bildar i år holdingbolag som övertar min andel av aktierna i vårt moderbolag. Holdingbolaget äger verksamhetsbolag där vi har personal och löner.

Eftersom övertagandet sker på så sätt mitt holdingbolag äger aktierna from 1 januari 2026, så kan holdingbolaget tillgodoräkna löneunderlag from när jag deklarerar 2027.

Men, vad händer med löneunderlaget 2025?

Det brinner inne hur jag än gör? Eller, finns det någon kreativ lösning på detta?

En bekant säger att även avdrag enligt schablonregeln kommer med krav på uttag av lön enligt nya regelverket men jag hittar ingen information om det när jag söker. Kan han helt enkelt ha missuppfattat den detaljen? Någon som vet?

Du kan inte använda båda reglerna.

Tar du ut enligt förenklingsregel så är det vad du gjort. Du kan inte sen använda lönebaserat utrymme, man kan väl iofs hävda att man sparat en del av det lönebaserade då men det verkar TS inte göra utan har nyttjat förenklingsregel för att ta ut och vill nu ta ut lönebaserat. Men då får TS räkna bort det som redan delats ut.

“en bekant” har fel.

Du behöver inte plocka ut lön för att ta utdelning enligt nya 3:12 reglerna.

Om jag förstår det hela rätt så kan du sälja verksamhetsaktierna till holdongbolaget för så pass mycket så att du kan nyttja din K10:a för verksamhetsbolaget (fram till och med dett datum som du gör försäljningen, du tjänar alltså utrymme även för den del av det nuvarande året som du ägt aktierna). Dock medför det eventuellt att du måste skatta lite högre vinst, men kan då kanske hoppa över utdelning från holdingbolaget nästa år (har du inte likvider just här och nu så kan du säkert skriva en skuld från holdingbolaget till dig). Dock så måste du skatta för vinster redan nästa år. Efter att du sålt aktierna är din K10:a “död” och allt återstående utrymme brinner inne.

OBS, som tidigare nämnt så är jag lekman och du bör låta en professionell rådgivare se till så att det går rätt till. Helt klart värt att slippa risken att man gör fel. Troligtvis kan din revisor ställa upp som rådgivare. Dock kan detta upplägg vara värt att ta upp med denna. Min erfarenhet är att revisorers kreativitet kan variera ganska mycket så kan ibland vara bra att ha egna idéer.

Tack. Jag ska kolla med revisor om det fungerar.