Vi har tidigare inte tagit med ips/tjänstepension/ppm i passivahinken, endast sparande som inte är bunden till pension. Vårt “problem” är nu att lekhinken kan tillåtas vara betydligt större än tidigare(ca: 6ggr).
Lekhinken har i ärlighetens namn varit lite över gränsen tidigare, men nu har den plats att växa, kul! Hur tänker ni om detta? Skall man/bör räkna hela passiva eller bara det som inte är pension?
Bufferthinken och mellanrisk-hinken har en önskat och beräknad storlek beroende på livssituation, försäkringar, arbete, eventuella mål (som bilköp etc), tidshorisonter, osv. Dessa två hinker behöver inte vara större än en visst belopp som jag har bestämt mig för. Allt månadssparande som är över beloppen kan bara flyttas in i den passiva hinken. Självklart borde man då och då se över storleken av både buffert och mellanhinken och anpassa efter ändrat behov/mål/tidhorisont. Risken får stanna samma.
Passiva hinken ska INTE maxas. Har ska bara allt in som är över och som jag inte har något annat mål för tills jag går i pension och kanske också långt därefter.
Lekhinken däremot kommer jag sätta ett max belopp på. Precis som med bufferten och mellanhinken. Storleken blir lite beroende på livssituationen också. Skulle jag blir framgångsrik och få några vinster så flyttar jag allt kapital över maxbeloppet till passiva hinken istället. Då har de pengarna "lekt färdigt" och får växa i den passiva hinken istället. :)
Tack för din respons.
Ja, något tak för passivahinken sätter jag inte. Jans riktlinje för lekhinken är 10% av passiva hinken för att ha en balanserad risk i sitt sparande.
Min fundering är dock att efter den senaste uppdateringen, där det tydligare framgår att man i passiva skall räkna in tjänstepension PPM och IPS, så kommer det att göra att storleken på lekhinken tillåts bli betydligt större.
Den blir då nästan 2/3-delar av passivahinkens icke pensionsrelaterade kapital.
Från och med nu går allt sparande/investerande till passiva hinken så den kommer att börja dra iväg nu, hitintills bara lagt 10% av hushållets inkomst till denna. Detta kommer att göra att storleken på lekhinken kommer kunna ökas i vilket fall som helst.
Kan tillägga att frugan kommer att börja löneväxla en ganska aktningsvärd summa fortsättningsvis också(till en globalbarnportfölj modell 2020 på Avanza).
Buffert, 3 månaders fasta utgifter i kontanter/sparkonto, och snart 3 månader i en “Försiktiga portföljen”, samt överfull mellanriskhink i form av bundet kapitalöverskott i huset(ett antal “millar”) och ca:1,5 års utgifter fördelad i en Rikatillsammansportfölj på Nordnet och en Nybörjarportfölj på Avanza.
Tusen tack till Jan och Caroline för allt arbete som ni har lagt ner, rikatillsammans.se och kostdoktorn.se(tips, lägg 50 minuter och kolla på Andreas föredrag "Matrevolutionen, ät dig frisk med riktig mat.) har verkligen gjort skillnad i mitt liv.