Nu när semestern närmar sig så är det lätt att stressa upp sig inför att det mesta är dyrt och att semestern kommer att bli en riktigt dyr historia, speciellt för mig som ensamstående med 2 barn ( 8 & 5år) på halvtid boendes i Stockholm.
Tänkte om ni ekonomiintresserade kunde dela med er om tips och tricks på roliga aktiviteter för barn och vuxna utan att det gräver alltför djupa hål i plånboken?
Parkteatern är bra. Tema-lekparker som Mulle Meck och den nere vid Danvikstull är roliga. Kärsöleden är en barnvänlig liten vandringsled nära stan och kollektivtrafik. De båtar som man kan åka med SL-kort, bl.a. till Tappström, är reko. Björnö Sandarna är en fantastisk strand på Ingarö. Det lilla badet på Långholmen (bortanför klippbadet) är mysigt och fint med utsikt över stadshuset.
Åka ut i skärgården och ligga över en natt eller två på STFs anläggningar (om man inte vill tälta eller ligga i vindskydd). Barn gratis eller rabatt på både resa och övervattning
På SL åker båda barnen gratis med dig - om du inte har SL-kort så kolla dygns-och veckorabatter.