Ved till vintern

Med tanke på vinterns elpriser och ännu värre om elen stängs av. Var köper man ved i Malmöregionen? Någon som har tips eller ideer?

Blocket har säkert en del annonser, annars åk runt på landsbyggden och leta efter skyltar med “Ved säljes”.

1 gillning

Blocket är överlag ganska dyrt. Kolla lokala Facebook grupper, hör med grannar osv så hittar du nog billigare.

1 gillning

Eller bara åk runt på landsbyggden med en släpkärra och fråga, dom som intr säljer aktivt hugger ändå mer än dom behöver.

1 gillning

Tror priserna är på väg upp ordentligt så var tidigt ute. Efterfrågan lär vara högre än tidigare :scream: :wood::wood::fire:

1 gillning

Affärsidé :bulb:. Ställa sig vid valfri vedtrave och vänta på stadsmänniska med släpkärra. Inkassera och säg, lasta på du, jag måste gå och mjölka kossorna. :innocent:

7 gillningar