226. SPP: om pension | Med Shoka Åhrman

Låt mig vara cynisk men det jag tror inte det handlar om att det, utan jag tror att svenskt näringsliv ser en möjlighet att skänka lönekostnaderna och tar den.

Jag förstår hur du ser på det nu, men jag har ändå en helt annan syn. Jag ser det som följande:

Jag jobbar på en arbetsplats i ett projekt som varar i 4 år, i slutet av projektet så vill dom förlänga min tid med ett halvår. Men då anser arbetsgivaren att det blir dyrt om jag får full lön även det sista halvåret och vill därför att jag bara för en del av lönen. Känns det rimligt?

Om min anställning förlängs så blir jag ju produktiv även dessa extra månaderna, och bör rimligen få full lön även för dem.

Om det är som du säger att äldre har så hög lön att det inte motsvarar det värde de tillför så har vi ett helt annat problem på arbetsmarknaden. (Som rimligen löses med andra metoder.)

Men men, vi kommer nog inte så mycket längre i detta. Vi får nog vara överens om att inte vara överens :slightly_smiling_face:

1 gillning