Jag är 31 år och tog precis examen, är numera sjuksköterska. Har enbart csnlån och alltid varit ekonomiskt lagd och bra på att spara.
Jag har fått hjälp med att upprätta ett sparande på Anaza sedan ca 7 år tillbaka, men har sedan två år börjat fippla lite själv.
Era åsikter och tankar om min nuvarande portfölj skulle verkligen uppskattas! Jag kommer att kunna lägga undan klumpsummor då och då på 10-20.000 kronor. Men mestadels handlar det om ca 2000/månad.
Just nu har jag:
Lysa
Ett ISK: 100% aktier. Sparar månadsvis här + klumpsummor då och då.
Avanza
Aktier:
Investor B (Lägger mest krut på denna)
Hexagon B
AST SpaceMobile A (ett litet experiment!)
Fonder:
AMF aktiefond Småbolag Avanza auto 5 Avanza USA
Swedbank robur technology A
Reflekterar själv över att mina fonder är rätt lika, skulle kanske satsa mer på nån och sälja av nåt annat?
Sparandet gäller delvis kontantinsats till framtida boende. Inte köpt nåt än.
Penison
Resternade är mest… for fun? Typ, kunna gå i pension tidigare kanske.
Kortsiktigt sparande, som till resor, investerar jag inte just nu, utan lägger det bara på ett sparkonto hos min bank (använder alltid dessa inom ett år!).