Åsikter om mina tre fondportföljer (barn, pension och eget sparande)?

Jag tycker det spontant ser väldigt välbalanserat ut. Jag är ju inget fan av Spiltan Aktiefond Investmentbolag, för det innebär t.ex. att du i din Investeringsportfölj har en väldigt stor exponering mot t.ex. Investor som återkommer i alla dina fonder i portföljen förutom AMF Stilla Havet. Men å andra sidan har vi haft en diskussionen om Investmentbolag i den här tråden.

Sedan kan man också diskutera den totala exponeringen mot Sverige och huruvida 1, 10 eller 20 % är rätt..

Om jag ändå skulle säga något att överväga, så skulle jag lagt in 5-10 procent guld för balansering av risk och skydd vid nedgång. Men det är typ allt jag kan komma på som skulle kunna förbättra.

Det andra som också skulle kunna förbättra - givet att du vet vad du håller på med är belåning. Särskilt eftersom tidshorisonterna är höga.

Bra jobbat! Lycka till med ditt sparande!