Utkast på modellportföljerna 2021 inför onsdagens poddinspelning

Tack för alla bidrag här i forumet. Här kommer mitt förslag på modellportföljerna 2021 och årets ombalansering inför onsdagens inspelning.

Jag vet att ingen kommer vara supernöjdmed dem då det alltid går att diskutera detaljer, men utifrån ett generellt perspektiv hoppas jag att du håller med om att de håller. Särskilt om man ser det som en bas att bygga från. Det vill säga att man t.ex. kan välja att ta bort guldfonden, ersätta kontantdelen med räntefond eller en spekulationsfond.

Problemformuleringen är enormt klurig

Som jag har lärt mig av feedback från t.ex. @Jonathan.S och @Daniel_Nilsson med flera så är problemformuleringen väldigt klurig. Kommer säkert få feedback på den igen här nedan. :joy:

Det jag har försökt utgå från är stora penseldrag när det gäller:

  • De ska passa ihop och kunna stå på egna ben samt passa in i fyra-hinkar-portföljen.
  • De ska fungera för en nybörjare och ett proffs
  • De ska gå i linje med forskningen / bra alternativ till en fondrobot
  • De ska kunna gå att förklara för en 10-åring
  • Kunna fungera för 10 000 kr och 10 000 000 kr.
  • De ska gå att månadsspara i
  • Vi ska kunna tänka oss lägga mer än 1 Mkr fördelat på dem.
  • Optimering på riskjusterad avkastning (ej absolut avkastning)
  • Utrymme för att kunna göra en egen twist.
  • De ska vara billiga
  • Grundläggande hållbarhet
  • Bygga vidare på historiken i portföljerna hittills
  • Inte ha en tro om framtiden

Tanken är inte att de ska vara optimerade på någon parameter utan att de ska vara lite som Super Mario. OK på det mesta och en bra bas.

Basportfölj - 100 % aktier

Global portfölj som kompenserar för ”fel” i MSCI World, övervikt 10 % Sverige. Avgift: 0,26 %. Ca 5 000 bolag. Diskussion bakom portföljen finns här.


Hållbar variant av basportföljen - 100 % aktier

Bred global portfölj + 10 % övervikt mot Sverige. Avgift: 0,48 %. Ca 1700 innehav.

Andel Fond
80 % SPP Global Plus
10 % SPP Emerging Markets Plus A
10 % SPP Sverige Plus A


Hög risk-portfölj (“Globala barnportföljen”)

Portfölj med 80 % aktier, 10 % guld och 10 % räntor. Avgift: 0.22 %. Kommer att gå följa via Shareville. Bakgrundsdiskussionen finns här.


Medel risk-portfölj (“Nybörjarportföljen”)

Portfölj med 50 % aktier, 10 % guld och 40 % räntor. Avgift: 0.18 %. Kommer att gå följa via Shareville.


Medel risk-portfölj (“RikaTillsammans-portföljen”)

Portfölj med 4x25 %. Avgift: 0.17 %. Diskussionen bakom portföljen.

Andel Typ Fond
15 % Aktier SPP Aktiefond Global
5 % Aktier iShares MSCI World Small Cap UCITS ETF - IUSN
5 % Aktier PLUS Allabolag
25 % Korta räntor Bankkonto med insättningsgaranti
15 % X-Långa räntor iShares $ Treasury Bond 20+yr (EUR) - IS04
5 % X-Långa räntor iShares € Govt Bond 15-30yr (EUR) - IBCL
5 % X-Långa räntor xTrackers II Eurozone Government Bond 25+ (EUR) - DBXG
15 % Guld Xetra Gold (4GLD)
10 % Guld WisdomTree Physical Swiss Gold - VZLD


Lågrisk-portföljen (“Försiktiga portföljen”)

Avgift: 0.1 %

Andel Fond
15 % SPP Aktiefond Global
5 % Xetra Gold (4GLD)
40 % Bankkonto med insättningsgaranti
20 % AMF Räntefond Mix
20 % AMF Räntefond Lång


Så låt höra,

  • Hiss eller diss?
  • Något uppenbart misstag som jag har gjort?
  • Vad håller du absolut inte med om?
12 gillningar

Snyggt, Jan!

Genomtänkt helhet och bra förenklingar, särskilt Mellanrisk-hinken är bättre än någonsin, tycker jag iallafall!

Fortfarande lite tveksam om var guldet ska ligga, men återkommer med en hink-challenge senare denna vecka! :joy:

1 gillning

Det ser ut att du vill få ner avgifter så lågt som möjligt men varför har du valt länsförsäkringar tillväxtmarknader indexnära över Avanza emerging markets??

2 gillningar

Tydliga och bra portföljer, tror ingen kommer bli besviken vilken man än väljer :+1:

Stort tack till både Jan och Carro för jobbet ni lägger ner! Ni gör stor skillnad.

Har även varit mycket intressant att få ta del av allas resonemang här i forumet.

1 gillning

För den finns bara på Avanza. :slight_smile: Är en no-brainer-förändring om man kör hos dem. Men hos Nordnet blir den svår att välja och jag kör mina portföljer där på grund av Shareville. :slight_smile:

1 gillning

Intressant med förslagen xetra guld och wisdom tree. Kollade just nu och avgifterna är låga över ett år. Själv är jag intresserad i AuAg precious guld men det fungerar inte i strategin ovan p.g.a. Avgiften.

Jag saknar dock mer av Asien. AMF aktiefond global och Swedbank Robur Access Asia A hade varit bra komplement om man är villig att utöka avgifterna lite grann.

Det är typiskt en sådan variant man kan göra om man vill ha mer exponering mot t.ex. asien. :+1:

2 gillningar

Hej Jan! Angående lågrisk-portföljen.
Ska börja spara med sambon 12.000kr/mån 1.5 - 2.5 år, för en bostadsrätt. Är det något att följa? Eller skulle ni föredra sätta allt sparkonto med ränta.

Ett inlägg delades upp till ett nytt ämne: En fond som gått bra tenderar gå upp typ 6 månader

Fantastiska portföljer som vanligt! Jag blir glatt överaskad av vilka prispressarportföljer du lyckades skapa!

Den enda jag skulle vara orolig över att sätta mina pengar i är lågrisk portföljen och med tanke på hur den gick 2020, så undrar jag över rationaliteten bakom nya konstruktionen? Jag hade mycket hällre satt 80% i sparkonto med ränta (0.6%), samt 15% i index samt 5% guld.

40% defensiva räntor i en defensiv portfölj riskerar bara att äta upp det eventuella värde dom skapar i form av fond/ISK avgifter, samt att risk/reward profile blir ganska dålig då dom inte skapar det skydd jag isf skulle vilja ha kortsiktigt vid eventuell börsnedgång.

Personligen skulle jag föredra att Nybörjarportföljen (50-50) hade 30% räntor och 20% guld.
Historiskt sett har det gett högre snittavkastning, bättre riskjusterad avkastning, kortare drawdowns och hållt upp bättre gällande nedsidan på lite kortare tidsperspektiv (5-10 år).

Även den s.k. Golden Butterfly som är en modifierad RT portfölj med 40% aktier, 20% långa räntor, 20% cash och 20% Guld har bättre avkastning till samma volatilitet som 50-50 portföljen i det här fallet.

Slutsats: För lite guld.

Visst, det blir något högre avkastning vid de bästa utfallen med din föreslagna 50-50, men det är väl inte därför vi har mellanriskportföljen?

Jag vidhåller också att Globala barnportföljen hellre skulle ha 15% guld än 10+10% cash. I andra hand kanske medellånga räntor istället för cash?

Med det sagt så måste jag ju också säga bra jobbat och kul diskussioner som vanligt.

1 gillning

Hej,

Tack för all värdefull input till mig som amatör. :slight_smile:

Det är ett gediget underlag till alla val, men det står ju bara ”bankkonto” på några ställen. Finns det inget mer att tänka på här, utöver insättningsgaranti och ränta?

Fick för mig att jag har läst lite blandade kommentarer/recensioner angående exempelvis Avanzas Sparkonto+ konton (Nordax, Collector mm).

Finns det några risker/problem man bör känna till? Eller är det okomplicerat för en gångs skull? :slight_smile:

1 gillning

@janbolmeson
En fundering/förslag:
Med tanke på hur många av portföljerna som innehåller guld-etf bör du kanske kommentera detta i avsnittet.

5 gillningar

Bra jobbat Jan!

:face_with_monocle:

1 gillning

The hinkchallenge is out!

Kolla också denna tråd:

1 gillning

Är det den globala barnportföljen man ska följa för tex pensionssparande? Är den portföljen “passiva hinken”? Basportföljen, vilken hink hamnar den i?

1 gillning

Tycker att modellportföljerna blev superbra! Enkla och lättförståeliga!

Jag har en fråga ang. aktiedelen. Jag förstår att småbolags-/tillväxtmarknads-/Sverigefonden är med för att hela den globala marknaden ska representeras (inkl. lite homebias), men jag undrar hur mycket portföljen påverkas av dessa fonder jämfört med om man endast hade kört med LF Global Indexnära. Hur mycket högre blir volatiliteten?

1 gillning

Bankkonto med insättningsgaranti, utan tvekan.

2 gillningar

Låt mig få återkomma med hinkarna om ca 14 dagar. :slight_smile:

Jag var där och resonerade så. Men helt ärligt så vågar jag inte gå fullt ut. 10 procent kan jag ändå försvara genom hänvisning till andra källor. Tumregeln brukar vara 5-10 % guld i en portfölj. Här har jag maxat den delen utifrån tumregeln. Jag är rädd för att mer än 10 procent blir på gränsen till spekulation.