Au pair - är det någon som har provat?

Nyfiken om någon här har provat att ha en au pair hemma? Vi försöker få ihop vardagspusslet med två små barn och har insett att tiden inte riktigt räcker till.

Vilket företag använder ni i så fall?

1 gillning

Vi hade au pair under ett år. Kan kolla upp företaget senare, men det var ett av de största då vi ville få hjälp med allt.

Ja kolla gärna! Det är samma för oss, vi vill också hjälp med allt. Vad hamnade ni på för månadskostnad ungefär?

1 gillning

Vill minnas på runt ca 4000-5000 kr löpande, men det var ett par år sedan. Sedan ingick ju så klart boende, mat och allt sådant. Sedan var det en resa hem vi finansierade och lite annat.

1 gillning

Sedan var det lite meckigt att få rätt på rapporteringen till Skatteverket. Men där köpte vi en mall från Nils Bacos, se nedan:

1 gillning

Avslutningsvis, vet att många är skeptiska och har åsikter om au pair. Men vi var jättenöjda. Så här flera år efteråt har vi fortfarande kontakt, barnen frågar ibland efter Masha etc.

Till skillnad från vad många tror så handlar au pair inte om att man ska ha mindre tid med barnen, faktiskt precis tvärtom. Vi fick mer kvalitetstid med barnen eftersom t.ex. vår au pair hjälpte till och lagade mat vilket oftast inte är kvalitetstid med barnen i alla fall.

3 gillningar

Vi hade också au pair under en tid hemma hos oss, och både vi och au pairen var väldigt nöjda med upplägget.
Vi får väl hjälpas åt att debunka en del myter här om sådana kommer upp :wink:

För oss var det ett alternativ till att ha barnen på dagis under en period, så även för oss resulterade det helt klart i att vara med barnen i större usträckning och inte mindre. Speciellt för min fru som arbetade hemifrån då.

Tyvärr kan jag inte vara så behjälplig med just anställnings- och skattetekniska frågor eftersom det inte var i Sverige.

6 inlägg har sammanfogats med ett befintligt ämne: Samling av OT inlägg och urspårade sidospår från övriga forumet

Hur fungerar förmåner till au pairen. Typ buss kort, resan hem under semestern osv. Är den Skattepliktig och avdragbar vid deklarationen.