Vad är det bästa sättet att betala räkningar med? Finns det något cashback system eller poängsystem som inte har någon bakomliggande avgift? Jag har inte själv hittat något då jag letat runt på olika krediter, antingen har dem avgift eller ingen bonus alls på räkningarna, finns det något smart sätt att göra på?
Cahback är ingen gåva från himlen. Det är ett sätt att locka nya kunder. I praktiken betalas den av de stackare som väljer att utnyttja krediten på sina bensinkort mm.
Bankerna har inga incitament att ge cahback för betalning av normala räkningar. Att ge cashback skulle inte innebära någon intäktsökning, snarare tvärtom.
Svenska kreditkort ger inte cashback när man betalar räkningar tyvärr. Cashback ges bara när du handlar med kortet utan banken som mellanhand.
Nu är jag ingen storshoppare men när jag shoppar betalar jag alltid med kreditkort. 1% cashback under flera år har naturligtvis gjort positivt avtryck i min ekonomi. Sedan 1 januari 2018 har dock Cashbacken sänkts till 0,5 % vilket känns surt när man vant sig vid 1 %. Men jag får se det positiva i det hela, jag får fortfarande rabatt =)