Förhandlade precis med Nordea och nyfiken på vad jag ska välja här.
Jag har en bostad värd ca 5,4 miljoner i sthlm, innebär belåning om 74 % ca.
Räntan idag: 1,13 % - erbjuden 1,10.
SEB som ny bank erbjöd oss 1,05.
Bara att byta rakt av? Gillar Nordea och ränteskillnaden är 43 973kr/år jämfört med SEB på 41 974 kr/år så ca 2000 vi sparar per år.
1400 kr per år besparning blir det efter ränteavdraget, d.v.s. ~115 kr per månad.
Tycker ni arbetet är värt 115 kr per månad (autogiron, prenumerationer kopplade till kort, etc) är det väl bara att tuta och köra
Vi bytte bank när vi flyttade senast. Jag skulle absolut inte gjort det för den prisskillnaden. Men då bytte vi även lönekonto, autogiro, kort mm. Det tar en hel del tid.
Plus att räntan var superbra tycker jag, grattis.
Jag är både kund hos nordea och hos länsförsäkringar.
Vill man enbart titta på räntan så gör ni rätt, jag som har en massa försäkringar, som bil, företag,hem osv, där vann länsförsäkringar på totalen, jag plussa ihop vad allt kosta per månad, då vann LF överlägset fast dom hade sämre ränta.
Som guld eller plus kund kan länsförsäkringar konkurrera på ett annat sätt än vad nordea kunde erbjuda.
Så kika helheten , bank kan ni alltid byta när det blåser från ett annat håll, precis som försäkringar.