Välkommen hit
Varken bu eller bä Jag tycker mest att den är onödigt komplex med mycket överlapp som inte ger dig mer diversifiering. Tex flera globalfonder. LF Sverige Vision är en dyr aktiv fond som jag inte riktigt ser adderar något jämfört med en indexfond.
Titta på portföljen ”globala barnportföljen” i senaste uppdateringen av portföljer för 2022 - nedan och med länk till avsnittet.
Så jag hade ombalanserat till fonderna nedan med följande modifieringar.
Eftersom det är en TJP så kan man inte sätta räntedelen på sparkonto med ränta så för den delen tycker jag AMF Mix är ett bra alternativ.
Om du inte kan köpa Guld ETCn inom din TJP (inte alltid man kan det) så kan du skippa den delen och flytta de 10%en till globalfonden. Tyvärr finns inga vettiga guld fonder, oftast extremt dyra fonder som håller guld gruvbolag.
Eventuellt om du vill ha kvar Kavaljer IM fonden med 0.6% avgift är det lite högt men den ger en rätt intressant mix av svenska och internationella Investmentbolag. Kanske jag hade tagit 5%enheter från LF Global fonden nedan till Kavaljer IM.
Lycka till
Andel | Typ | Fond | Avgift |
---|---|---|---|
60 % | Globala storbolag | Länsförsäkringar Global Indexnära | 0.2 % |
5 % | Globala småbolag | Handelsbanken Gl Småbolag Ind Cri A1 SEK | 0.6 % |
5 % | Tillväxtmrkd storbolag | Länsförsäkringar Tillväxtmrkd Idxnära | 0.4 % |
10 % | Sverige alla bolag | PLUS Allabolag Sverige | 0.2 % |
10 % | Guld | Xetra-Gold (4GLD) | 0.3 % |
10 % | Räntor | Bankkonto med insättningsgaranti | 0 % |