Ekonomiska milstolpar och delmål att uppnå 20-30, 30-54, 55 och 60-100 år

Intressant lista och bra innehåll, men jag tycker generellt inte om listor som på något sätt ska ges till någon i nästa generation som en slags karta på hur de ska leva sitt liv för att bli lyckliga samt optimera varje sekund av sin tillvaro.

Många föräldrar i min föräldrageneration försökte applicera den modellen på oss, men jag är fasen skeptisk. Det är bra med goda råd och vänligt bemötande samt tips, men alla kommer ändå inte att veta vad de vill plugga när de är 20. De kommer inte att träffa livets kärlek vid 23 (även om de tror att det är det). De kommer inte att trivas i den där bostaden de skaffade vid 27. Intressen upptäckta vid 32 tar dem på andra vägar och även om familjebildningen följer schemat så kanske ett barn har speciella behov som kullkastar alla planer osv.

Och… även om allt kanske är helrätt: Vem i 20-årsåldern vill ta exakta råd av någon halvdement boomer på 50 som inte fattar någonting? :wink:

33 gillningar