Hejsan! Ny här. Min mamma tog tragiskt nog sitt egna liv för snart 1 år sedan. Jag har ärvt 2 miljoner. Jag har för närvarande inte ett välbetalt jobb, jag känner att jag fortfarande har mina plugg-år framför mig, jag har inte intresserat mig för ekonomi förrän nu och jag är 27 år. Där har ni mina ekonomiska förutsättningar. Jag har majoriteten av summan på ett placeringskonto hos SEB med ca. 3% ränta och tänkte snart börja investera 1,5 miljon i globala indexfonder och ha resten på sparkonto. Jag har kikat lite på ränta på ränta-uträknare och det ser ju positivt ut, men det känns också lite smått tråkigt att se att det först är efter några decennier som tillväxten verkligen tar fart ordentligt om räntan ligger på 7%. Min fundering är därför ifall det kan rekommenderas att försöka få pengarna att växa snabbare till en början för att nå kanske 3-6 miljoner, och därefter investera på ett väldigt säkert och stadigt sätt? Jag vill ju dock verkligen inte se pengarna minska, och jag är även medveten att jag trots allt har en väldig tur som har fått ett arv som innebär ett stort ekonomiskt försprång jämfört med de flesta andra i min ålder, det är jag ödmjuk för. Men då jag för tillfället inte har, förutom arvet, några bra ekonomiska förutsättningar i form av lön osv så hade jag ju velat maximera potentialet med den summan jag nu har fått. Har någon här varit i liknande situation som har några tips för att få mig i rätt riktning? Borde jag bara köra på global indexfond trots allt? Tacksam för all hjälp man kan få!
Detta är problematiskt, eftersom möjlig avkastning hänger tätt samman med risk.
Välkommen till forumet förresten !
Beklagar sorgen efter din mor. Om jag vore du, skulle jag lugna ner mig lite och läsa betydligt mer innan du tar några ekonomiska beslut, speciellt eftersom du har en känslomässig anknytning till pengarna.
En global indexfond är bra diversifierad och ger hygglig avkastning till förhållandevis ok risk långsiktigt .
Men med det sagt, så låter inte din situationen ultimat för volatilitet och jag skulle vilja tipsa om att ha en större del utanför börsen.
Kasta dig inte in i några beslut.
Spontant känns det som att dessa pengar borde användas inom ca 5 år.
Köpa bostad.
Eller köpa större bostad för familj.
Eller liknande… husrenovering, bil, whatever… och det är också bra investeringar… framförallt om man inte behöver låna till det.
Så ta det lugnt.
Tips. Gör en 50/50.
Dvs behåll 50% på sparkonto för ovanstående.
Jag tycker att du ska satsa på att skaffa ett välbetalt jobb. Det attackerar problemet från två håll:
- Du har utrymme att spara/investera kontinuerligt. Det får pengarna att växa snabbare.
- Mindre risk att du behöver ta av arvet.
Beklagar förlusten
Har du hunnit lyssna på följande avsnitt?
Handlar i stort sett om att inte stressa fram något. Sen får man med hjälp av oberoende rådgivning eller själv komma fram till när pengarna behövs och till vad. Därefter fundera igenom risknivå och investering.
Jag personligen hade mått dåligt ifall arvet tappade mycket i värde för att jag investerade dumt.
Även aktiefonder räknas som hög risk, men om man har en väldigt lång sparhorisont så har börsen en tendens att återhämta sig ifall den gått ner. Har du behov av pengarna till en lägenhet eller liknande kommande år så är det inte säkert att du ska in på börsen öht.
Glöm tanken med att du ska kicka igång investeringarna i en högre fart för att snabbare komma upp i massa miljoner. Den risken du behöver ta kan även göra att du förlorar stora delar av arvet.
Jag beklagar din förlust. har tyvärr inte tillräckliga kunskaper för att komma med tips, men de inläggen ovanför mig tar upp mycket viktiga saker, ta hand om dig!
Beklagar sorgen. Förstår att det måste kännas tufft.
När det gäller dina pengar. Slappna av. Man brukar säga att den första miljonen tar tid, därefter rullar det på lättare av sig självt. Men det är också så att 7 % är ett genomsnitt över väldigt lång tid. Du kommer sällan att se 7 % år efter år. Snarare ser du 5 år i rad med avkastning 20-30 % med ett -15 % år i mitten, eller vad som helst. Det är lätt att ryckas med i medgång och drabbas av panik i motgång.
Tänk på att ditt arv är för mycket pengar att gambla med på kasinot, och det tror jag du själv vet, men du ger uttryck för en vilja att trippla kapitalet (relativt) snabbt. Släpp den tanken helt. Det finns helt enkelt ingen garanti att du får 7 % per de kommande x åren.
Till mitt råd till dig:
- Gör inga förhastade placeringar.
- Kolla på några utvalda RT avsnitt med nestor JB, du har fått ett bra tips ovan.
- Ställ frågor till communityn och bolla dina tankegångar innan du gör något.
Stort tack för alla svar, och även omtanken! Ni har rätt i att jag bör avvakta med att ta stora beslut samt även lära mig mer om hur saker fungerar. Det viktigaste är att inte göra dumma beslut som kan orsaka att summan jag har försvinner, det är jag fullt medveten om, särskilt nu när pengarna ju har en extra emotionell anknytning för mig. Så småningom så lär jag köra på indexfond, men kanske hälften av summan snarare än 75% då jag ju fortfarande har lägenhetsköp etc. framför mig, inte bakom mig. Återigen tack för hjälpen, känns kul att vara del av forumet och gemenskapen!
Beklagar sorgen!
HM. Alla förslag här är i princip på hur du får pengarna att växa långsammare för lägre risk. Det är inte så att jag tycker de har fel. Men deras råd räcker på den fronten, så jag ska ge ett alternativ som svar på frågan ovan.
Vill du testa att försöka slå index tillfälligt några år så rekommenderar jag först att inte göra det med alla pengarna utan en mindre del.
Sen rekommenderar jag att inte använda denna mindre del i ett lotteri av förhoppningsaktier utan att testa någon slags strategi.
Många här kallar detta för lekhink och använder den mest som halkbanan när man tar körkort. Dvs meningen är att du ska sladda in i älgarna och av vägen, bli rädd och köra långsamt med resten av pengarna.
Jag menar att du istället kan försöka använda den till att öva dig på att köra fort och hantera sladdar så att du blir en bra rallyförare. Om det är det du vill.
Det gör du genom att testa någon strategi som på något vis utesluter de mest riskfyllda bolagen och guidar dig i hur du handlar med de andra. Här har nästan alla som håller på med detta någon egen variant anpassad efter ens eget psyke.
Om du vill ner i det kaninhålet så kan du tex börja med att läsa två böcker av Arne Tallving (Kavastu).
Tro dock inte att det är något passivt sätt att tjäna jättepengar. Det kräver jobb, ger kanske en del extra. Men också mer svängningar och osäkerhet.
Jag säger inte ens att jag rekommenderar detta. Men eftersom jag gör det själv tänkte jag kan bidra med lite diversifiering av svaren här.
[quote=“Teodor, post:11, topic:95084, full:true”]
Tack för ett annat perspektiv och ett utförligt svar! Jo, lite lär jag forska i sådant så småningom och testa med en liten summa för att få lite förståelse. Men för tillfället så känns det nog säkrast att sitta lite lugnare i båten. Men skulle du själv säga att du har fått betydligt bättre resultat genom din variant än ifall du enbart hade kört t.ex. index?
OM du tror att du när du studerat kommer ha en bra löneutveckling behöver du inte oroa dig för din pension. ordnar sig.
Spara på kort sikt:
Om du ex tänker köpa bostad inom 5 år kan bra sparkonto på nischbank vara vettigt.
CSN: även om man har pengar brukar studielånet vara förmånligt. Jag skulle ta det.
Spara på lång sikt:
När du tänker värdetillväxt är det meningsfullt att enbart tänka på utvecklingen med inflation och skatter avdragna.
Då blir rimligt lååångt genomsnitt ca 4-5% tillväxt årligen man kan hoppas på med mycket bra sannolikhet med pengarna på bra indexfonder.
MEN för att man skall få bra avkastning på lång sikt måste man ta en del risk för speciellt kortare nedgångar på några år. Lägre risk ger i längden lägre avkastning.
Get rich kvickt: Tag STOR risk. Går gärna åt pipan. Inget att rekommendera. Men bättre än en trave trisslotter.
Det är troligt att värdet på placeringen kommer att variera rejält ibland. Att det ex stiger lite extra och sedan dyker till hälften flera år kan ske flera gånger. Se ex år runt år 2000 resp 2007-2008 då det hände. Men år perioden 2000 till 2014 blev ändå rätt ok. Typiskt är att bita ihop och låta vara bäst.
Jag har kört min variant i 6år. Jag har har slagit omxsgi 5 av de åren och förlorat 1. Som bäst omxsgi +18 %enheter och som sämst omxsgi -18%enheter. Genomsnitt et är omxsgi +5%.
Nu jämför jag också med LF global. Och då ligger jag just nu helt jämt sedan start.
Som du ser har jag stora variationer och som det såg ut för ett halvår sedan stor fördel. Men som det ser ut just nu har jag inte tjänat nåt alls jämfört med en global indexfond.
Man måste tycka att det är kul och kunna ta svängningarna om man ska göra det.
Vill inte hetsa åt något håll eller så men var väledveten om att låta pengarna ligga på ett sparkonto är också ett beslut med konsekvenser. Köpkraft minskar över tid pga inflationen osv.
Så ha med den aspekten i din planering och strategiande bara.
Fundera noga vart du vill studera och bo i framtiden, om du redan nu vet att du ska bo där du pluggar som kanske är din hemstad så kanske köp av boende är steg 1! Vet ju inte om din situation.
Beklagar sorgen dock. Min pappa gick bort när jag var i 24 årsåldern. Min bror köpte boende för sin del och jag flyttade runt och gjorde dåliga investeringar. Alla gör misstag i början men gör dem snabbt och i små skala är mitt tips
Lycka till
Tack för tips! Stora risker är jag inte riktigt villig att ta, eventuellt med något litet belopp för att se lite. Men Jag kör nog på som du föreslog - sparkonto på nischbank och även indexfond. Och jag vill nog tro att jag har tillräckligt med tålamod för att kunna tåla att sitta igenom sämre perioder på börsen!
Jo, så är det ju! Till en början så lär jag ha en relativt stor del på sparkonto då jag nog ska köpa lägenhet inom 5 år. Därefter kanske det blir mer på börsen, men vi får se.
Tack för omtanken och jag beklagar även din förlust i ung ålder, det är inte kul. Jag har väl redan under första året gjort lite misstag, t.ex. så tröstköpte jag min dröm-TV för 65k (ouch) som ju är sjukt bra och som jag är nöjd med, men nu i efterhand så önskar man väl kanske att man hade gjort ett lite mer ekonomiskt val. Men jämfört med summan som jag har kvar så skulle jag klassa det som ett mindre misstag, och det har gjort mig lite mer medveten om att ändå bli lite mer ekonomisk och det ledde mig till detta forum osv.
Som tur är så har jag redan flyttat runt en hel del under åren efter gymnasiet, så mitt mål nu är nog att flytta till Malmö och starta om där, känns som en stad som jag hade kunnat trivas riktigt bra i med goda pluggmöjligheter också. Misstag lär man väl alltid kunna göra men man vill ju gärna hålla dem så små som möjligt som du säger
Okej, förstår! Jag tror nog ändå att det i så fall är lite mindre riskabla fonder som är det passande för mig - jag har lite för många hobbies för att orka lägga för mycket tid på mer riskabla sätt att förbättra sin ekonomi haha! Men stort tack för ett andra perspektiv och jag önskar dig lycka till!
Hej!
Beklagar sorgen. Jag är lite i samma sits fast jag är 50 år. Har ett arv på ungefär samma summa som jag vill placera väl. Har lyssnat lite på Rika tillsammans podden och kommit fram till att jag kommer välja Avanza med följande fonder: DNB Global Indeks, Plus alla bolag Sverige samt Avanza Emerging. Har även kikat lite på Lysa som ett alternativ.
Anna
Jag skulle rekommendera att du tar 2000 kr och lägger på ett möte med småspararguiden-Patrik eller med någon annan på deras lista av vettiga rådgivare.