Hur ska man reglera alla bankrådgivare som är försäljare? Då majoriteten blir lurade av egen bankrådgivare ? . Ganska vanligt att man blir övertalad att flytta allt på samma ställe Isk, inkl TP och Ppm i egna bankens fonder. . Dyra aktiva bankens blandfonder !
Det rimliga vore väl att rättsväsendet såg till att den som kallar sig rådgivare men har som avsikt att få offret att betala så mycket avgifter som möjligt dömdes enligt lagstiftningen om bedrägeri, eftersom det uppenbarligen handlar om ett bedrägligt beteende för ekonomisk vinning på den bedragnes bekostnad. Det borde inte behövas speciallagstiftning för det här.
Kanske, kanske inte. Det finns väl någon anledning till att det kan se ut som det gör idag, och då finns det kanske hål i lagen som kan behöva täppas till tänker jag.
Oavsett, bra att problemet adresseras vad nu än lösningen är
Bra att ämnet tas upp för debatt, äntligen!
Det finns ju en lagstiftning idag som säger att bankerna måste upplysa om att deras ”råd” inte alltid garanterar vinst. Så när man har varit hos en banksäljare och fått ”rådgivning” skriver de ut dokument för en halv regnskog som de vill att man skriver under, så att de kan svära sig fria om man förlorar pengar på deras rekommenderade investeringar.