Kollade först på Storebrand Global All Countries men ser att denna exkluderar företag och har bland annat inte Amazon i sitt innehav. Finns det någon fond som inte har ESG som täcker hela världen? Vill gärna ha en helhetslösning. Eller är det ETF:er som är lösningen här?
Fonden investerar inte i bolag som är involverade i produkter och tjänster som löper stor risk att ha negativ påverkan på omvärlden och samhället samt för att minska risken i fonden. Fonden tillämpar hållbarhetskrav i form av en exkluderingsstrategi vilket innebära att fonden avstår från att investera i bolag som bryter mot internationella normer och konventioner. Det omfattar mänskliga rättigheter, arbetsrätt och folkrätt, korruption och ekonomisk brottslighet, allvarlig
klimat- och miljöskada, avskogning och kontroversiella vapen (personminor, klusterbomber, kemisk- och biologiska vapen). Fonden exkluderar även bolag med verksamhet kopplat till tobak, vapen, alkohol, spel, pornografi, cannabis, fossila bränslen (kol, olja, gas), oljesand samt bolag med stora fossilreserver. De exkluderingar som följer av detta är bindande för fondbolaget vid fondens förvaltning.
Hej och välkommen till forumet!
Tror tyvärr det är som du själv är inne på, ETF som gäller.
Eller så kör du Lysas breda alternativ om du accepterar avvikelsen med 20% Sverige. Jag tror inte Lysa gör några exkluderingar.
Tycker det är helt sjukt att Storebrand exkluderar Amazon och Tesla från sina global- och USA-fonder. Okej om de tar bort några oljenissar som utgör 0,10% av index, men de jättarna? Illa.
Det finns flera globalfonder utan ESG-screening för MSCI World-indexet. Som Avanza Global eller DNB Global Indeks. Sedan får du lägga till en Emerging Markets-fond om du vill (jag tycker EM är överkurs).
Det går visserligen men hade önskat att det fanns en helhetslösning som är marknadsviktad. Lägger jag själv till EM så blir det inte marknadsviktat. Men OK då är det antingen vikta EM själv alternativt köra ETF. Tack!
SPDR MSCI ACWI IMI UCITS ETF (SPYI) är en av de bredaste fonderna du kan köpa just nu, som täcker large, mid och small cap i både utvecklade och tillväxtmarknader. Den har en avgift på 0,17% och har nyligen lagts till i Nordnets ETF månadsspar, vilket gör det möjligt att köpa den regelbundet varje månad helt courtagefritt. Följer artikel 6 i hållbarhet så ingen ESG inrikting.
Tack! Är det Avanza eller Nordnet som gäller för ETF:er? När jag söker på forumet ser jag att Avanza fått kritik tidigare men ska fungera lika bra idag? Månadssparande på Nordnet är en klar fördel. Avanza ser lite trevligare ut dock! Finns andra alternativ?
Som @yipek39193 nämner gäller Vanguards SustainableLife för enskilda fonder. Ingen av de Vanguard-produkter som ingår i vårt breda investeringsfokus är en sådan fond eller tillämpar någon ESG-filtrering. Målet med vårt breda investeringsfokus är precis som alltid att investera så brett som möjligt.
För de som vill investera hållbart kan man välja vårt hållbara investeringsfokus. Då exkluderas vissa branscher och aktiefonderna följer PAB-index som syftar till att bidra till nettonollutsläpp av koldioxid år 2050.
Om ni är intresserade kan ni läsa mer om våra investeringsfokus här.
Mm. Storebrand hamnade i luven hos nån affärstidning pga ESG. Själv är jag inte emot ESG helt, men det är en jäkla skillnad på Amazon/Tesla och nån småfisk i indexet.
Som att en svensk indexfond skulle exkludera Volvo och SEB. Oseriöst beteende.