Fonder

Hej!

Jag har sedan 2 år sparat dryga 100.000 kr på ett ISK konto. Jag har via min bank tagit hjälp av en fondförvaltare och utvecklingen har sedan starten varit +10.67%. Förvaltningsavgiften 1.30%. Jag anser mig inte ännu särskilt insatt eller duktig på hur jag ska investera mina pengar själv men har börjat läsa din blogg med stort intresse och hoppas känna mig mer självsäker på det snart alt. ta hjälp av en ek.rådgivare. Vore det klokt att ta ut dessa pengar nu (då utvecklingen är högre än den tidigare varit) eller bör jag låta pengarna vara tills jag är helt säker på hur jag vill investera dem istället, vilket ju kan ta ett bra tag till.

 

Vad är det för fond? Har du flera, eller bara en?

Jag tycker du ska läsa på om Lysa.se

Jan B. har skrivit positivt om saken, bankens tjänstemän kallar sig själva för rådgivare…men är försäljare. Från mitt perspektiv låter din banks råd som dyra och avkastningen är i lägsta ligan.

Jag håller med Tomas. Kolla Lysa. Jag har själv flyttat allt dit nu. Avgift max 0,40%. Läs på där och lyssna även på Jans intervju med deras VD. Intressant.
/Fredrik