Detta bör vara på sparkonto med ränta i min mening.
FRN fonder är mestadels företagspapper som har rätt hög korrelation med börsen. Det är ju trots allt papper utställda av företag - aktier och räntepapper- så inte så konstigt att de korrelerar. Dåligt alternativ om man vill ha en motvikt mot börsen i min mening.
Lysa ger en mycket bred obligationsportfölj.
Alternativ om man vill göra en egen ränteportfölj är i min mening är
- 35% AMF räntefond Mix (ca 75% internationella statsobligationer valutasäkrade till SEK, resten i svenska statspapper)
- 35% Storebrand obligation (i huvudsak svenska statspapper och obligationer säkerställda av staten)
- 30% AMF räntefond Lång (som är en mix av ovan plus cirka 30% företagspapper)
Samtliga har mycket hög kreditvärdighet dvs låg risk mht konkurser. Dessutom låg avgift. Man kan ta in Captor Iris som @Alec nämnde men den är dyrare så man är medveten om det. Captor cirka 0.7% medan de andra ligger på 0.1-0.2%.
Man behöver inte heller alla 3 utan jag ser mixen ovan som rätt optimal. Om man tycker det är för komplicerat så kör på en eller två. Om jag tvingas välja bara en så skulle det bli AMF Mix.
Kanske tråden nedan kan vara intressant där jag nördade en hel del kring räntefonder ![]()