Har skrivit kontrakt och betalat handpenning för en nyproducerad villa med tillträde i höst/vinter 2023, alltså längre än 6 månader från dagens datum. Banken har i nuläget gett oss ett preliminärt OK för bolån med nuvarande förutsättningar.
Vi känner lite osäkerhet kopplat till värderingen av bostaden i dessa tider. Hittar inte så mycket info online, tänkte därför be om er syn på några spörsmål kopplade till detta.
I min senaste skriftliga korrespondans med banken skrev de såhär:
“Om ni väljer att gå vidare med husköpet behöver ni kontakta oss 6 månader före tillträdet så ser vi över ärendet på nytt. Vi stämmer då av ev. tillval, köpeskilling, pantbrev och värdet- samt era anställningar- d v s helheten före beviljning.”
Innebär denna skrivning att de kommer att ge oss en, från deras sida, bindande beviljning av bolån till köpeskillingen som gäller fram till tillträdet, givet att värderingen är rimlig och övriga krav uppfylls? Kommer de göra en ny värdering vid tillträdet senare i höst/vinter?
Tacksam för svar!