Hjälp att synas bra på vägarna! Tips på prisvärd cykelbelysning!

Hej!

Ska snart börja arbetsträna och kommer ta min lilla :motorized_wheelchair::dash: till arbetsplatsen i city!

Idag har jag tokdåliga 29kr cykellampor från Jula på rullstolen och behöver skaffa något bättre.

Mina önskemål!

  • Lyser upp bra, främst framåt.

  • Lätt att ladda eller med laddbara batterier.

  • Snabbt och lätt att koppla bort när jag parkerat stolen.

  • Helst under 200kr per kit, behöver två lysen fram och två bak. Så max cirka 400kr totalt.

Har ni något bra tips?:bulb:

Tipsa även gärna om ni gjort dåliga köp, så jag kan undvika dessa! :see_no_evil:

Jag cyklar ofta till jobbet, kanske 3-4 gånger i veckan, året runt. Jag är en sådan som byter till dubbdäck på cykeln när det blir isigt. Jag har köpt många cykellampor genom åren. Mina största misstag är att ha köpt för billiga saker, och på ställen som inte specialiserar sig på cykling (läs: Biltema, Clas Ohlson, Jula, ICA, etc).

Jag skulle egentligen vilja kategorisera cykellampor i två kategorier:

  • Lampor som gör att du syns
  • Lampor som gör att du ser

De förstnämnda är väl mer att likna vid bilens “positionsljus” om än för cykel. Med positionsljusen syns du av observanta medtrafikanter, men det är egentligen inte tillräckligt för att se så mycket själv utan bygger på att vägen i så fall är upplyst på annat sätt.

De sistnämnda lamporna är mer att likna vid bilens hel- och halvljus. Det kommer vara helt omöjligt att missa dig i trafiken, och du kan utan problem köra även där det annars hade varit helt mörkt eller dåligt upplyst.

Jag skulle säga att du inte kommer hitta något tillhörande den andra kategorin för “200kr per kit” = 100kr/lampa. Framljusen i denna kategori hade jag inte köpt för under 1 000kr, apropå dåliga köp. Gärna 1 500kr+. Dessa har typiskt en ordentlig reflektor bakom lampan och en lins framför, så att ljusbilden har rätt form och ofta asymmetrisk (eftersom den delen som lyser mer neråt kommer lysa på ett område som är närmare dig, och därmed vara mer koncentrerad, men för att det ska bli en “jämn” ljusbild så lyser den alltså starkare högre upp, och kanske mer i mitten är åt sidorna). Om en lampa är bra eller ej i denna kategori beror alltså på väldigt mycket. Både ljusstyrka och batteritid går ju att få en siffra på, men som sagt är de inte allt. En ljusstarkare lampa kan vara mycket sämre om man sparat in på optiken.

I den andra kategorin kan du garanterat hitta billigare saker. För positionsljus så är det inte så viktigt att de har en bra ljusbild, för du ska ändå inte använda dem för att se. Men ligger gränsen på 100kr så kommer du antagligen riskera att komma på att de inte räcker efter att du har köpt dem = dåligt köp, eftersom du antagligen kommer köpa nya och dyrare. I denna kategori är det nog enklast att jämföra ljusstyrka (mäts i lumen) och batteritid.

För båda kategorier hade jag satsat på något som går att ladda med USB. Allt annat kommer leda till mycket fippel och trassel med batteribyten och det kommer bli dyrare i längden, även med storpack med AA-batterier. Dessutom brukar dessa uppladdningsbara batterier vara av typen litiumjon. En fördel med dessa är att de fungerar även när det är kallt, vilket “vanliga” batterier är rätt dåliga på (läs: kanske bara räcker hälften så länge på vintern).

En sak som framförallt billigare lampor brukar luras med gällande batteritiden är om lampan har olika ljusstyrkor. Vanligt förekommande är att man redovisar batteritid med lägsta ljusstyrka, men när man redovisar ljusstyrkan så redovisar man högsta :wink: Jag har sett lampor med “40h batteritid”, men kör man på något annat än lägsta trillade det ner på 1-2h.

Avslutande tips:

  • Oavsett prisnivå och ställe du köper på*, så köp en lampa som går att ladda med USB, och redovisar hur stark lampan är (som sagt, mäts ofta i lumens där större värde är bättre) samt förväntad batteritid. Om lampan har flera ljusnivåer, så ska det stå en tabell på där batteritiden redovisas per ljusnivå. Står detta inte är det oftast billigt skräp (eller dyrt skräp!).

  • Undvik lampor som fästs med “gummisnodd”. De är fruktansvärt svåra att få på och av om du har vantar. Dessutom går de sönder ganska snabbt. Det bör vara något som “klickar” i, och som fungerar även med vantar på om du skulle kunna tänkas ha detta när du är ute och kör.

* Om du inte köper på Amazon, för där finns fruktansvärt mycket skit som skriver ut höga mätvärden som är direkt felaktiga. Köper du från Amazon bör det vara av ett märke du hittar i en svensk butik (bara att den är billigare på Amazon).

Med det sagt, jag cyklar som sagt på vintern, varav en del är på grusväg utan gatubelysning. Och ganska fort, betydligt snabbare än vad jag gissar att :motorized_wheelchair::dash: gör. Mina behov är antagligen större än dina.

Här är en rätt bra guide gällande hur många lumens din lampa bör ha, beroende på hur du förväntas köra:

8 gillningar

Sök efter lampor som det står StVZO på. Det är Tysklands trafikregler som bland annat kräver att framlampans ljus är kapat i överkant för att inte blända vid möten. Alla lampor i denna klassen verkar vara bra, i alla fall alla som jag har köpt.

I år hoppas jag blir året då cykellampor börjar komma som laddas med USB-C. Cykellampor har varit hopplöst efter.

1 gillning

Jag har handlat mina på Biltema och de uppfyller de krav du ställer mer allmänt. Är särskild nöjd med att lyset framåt är så rejält. Jag använder uppladdningsbara batterier och lyset är mycket lätt att ta av. Att det är LED-belysning i är den faktor som gör skillnad.

Det går säkert att investera i någon lyxmodell men om du inte ska cykla under några specifikt svåra förhållanden är jag tveksam till om det är vettigt. Med svåra förhållanden menar jag typ på ojämnt underlag i skogen.

Lampor med ”gummisnodd” är en av flera varianter jag provat innan och de är helt meningslösa. Mitt eget behov ligger i kategori B ovan. Jag har 12 km till Stockholms innerstad och en cykelväg dit som har varierade ljusförhållanden.

1 gillning

Cateye Gvolt har jag använt ett tag när jag cyklar på upplysta cykelbanor (för skog och landsväg krävs det lite mera lyse tycker jag). Bländfri, uppladdningsbar och sitter fast med snabbfäste.
Kostar lite mera än 100 SEK men jag tror inte att du kommer att hitta något som är bättre än det du har idag för den summan.

3 gillningar

Kom ihåg att vinkla ner lampan ordentligt, mycket mer än du själv tror. Även om lampan är StVZO.
Bäst är att ställa sig mot en spegel och kolla så du inte blir bländad.
Är alltför många man möter som har någon allt för ljusstark lampa som har den felvinklad så man blir totalbländad.

Sen är ju TS fråga lite speciell, även om det frågas efter cykelbelysning så är det ju inte en cykel det skall användas till.
@Melwa är det något speciellt som det ska tänkas på här, eller gäller exakt samma kriterier som för en cykel?

Magicshine har jag hört bra om från cykelkollegor hursomhelst, bra valuta för pengarna.

2 gillningar

Största skillnaden är nog att mina lysen fram kommer fästas på sidorna, ganska långt ner på framramen. Kanske 20-30 cm ovan mark, vilket är betydligt lägre än på en cykel. Men ska ta till mig tipsen för att undvika bländning.

Tack för alla tips från er andra! :raised_hands:

Ska nog leta efter en med USB laddning, fördelen med elrullstolen är att den har en USB port. Så kan även nödladda lyset via den vid behov.

Jag kommer även åka på oupplysta vägar 2-3 gånger per månad. Tänker också på om det blir strömstörningar eller att min stad väljer att dra ner på belysningen i vinter, så kan det vara bra att synas och se extra bra.

Men undviker vägar och stigar som är mer offgrid, även om min modell klarar en hel del terräng. Ska kanske leta efter mini snökjedjor till bakdäcken också, så jag enklare kan åka i snö! :snowflake:

1 gillning

Lycka till :+1: :+1: :+1: :+1: :+1:

1 gillning

Tack så mycket! :blush:

Kan absolut inget om cykelbelysning men då jag ofta kör på landsväg utan belysning är min erfarenhet att de flesta gående, cyklister och mopedister syns MYCKET dåligt om de inte har reflexväst. De små lamporna eller en dinglande reflex räcker liksom inte till….

Några som däremot alltid syns mycket bra är hästekipage som kvällstid går ”all-in” med reflextäcke, reflexer på benskydd och ryttare med reflexväst och hjälm med reflexband och pannlampa. Å då rider de som regel inga längre sträckor på vägen utan det handlar mer om kortare passager. En eloge till dem :pray::pray::pray:

2 gillningar

Jag är ganska nöjd med dessa Decathlon-ljus.

2 gillningar

Tack för tips! Ska spana lite till, men det lutar åt att det blir en USB variant. :blush:

1 gillning