Hur får jag provköra en sportbil jag seriöst vill köpa?

Jag köpte en äldre sportsedan med sugmotor för snart ett år sedan, och blev frälst i att ha en bil som låter vroom vroom och är kul i kurvorna.

Jag vill nu skaffa något ännu sportigare - en sportbil helt enkelt, och gärna en lite mer speciell sådan.

Har kollat hundratals youtubevideos om alla möjliga bilar, läst hundratals forumtrådar, samlat ihop till en rejäl kontantinsats och reparationsbudget, stuvat om i budgeten, lagt ut gamla bilen på blocket… och nu är jag redo att köpa en bil.

Men det finns ett frustrerande problem: inga bilhandlare vill låta mig provköra begagnade sportbilar!

Det har alltid varit samma visa, 4 gånger i rad nu: jag visar mig intresserad, ställer relevanta djupgående frågor om bilen som visar att jag är påläst, har inga problem med att låta bilhandlaren göra en kreditcheck på mig, erbjuder mig att betala en depositionsavgift osv., men så fort man frågar om en provkörning får jag samma svar:

“Givetvis får du provköra, men det är efter påskrivet köpekontrakt”.

Men när jag skrivit på köpekontraktet så har jag ju köpt bilen? Definitionen av provkörning är väl ändå att man får prova att köra bilen innan köp?!

Frågade snällt en säljare hur “provkörning efter påskrivet köpekontrakt” är en provkörning men det gav inte direkt några glada miner tillbaka utan mest något mummel om att man kunde skriva in klausuler om återköp i kontraktet…

Hur mycket man än researchar så är tio minuter provkörning av en bil ovärderlig, och det känns verkligen som att köpa grisen i säcken att lägga (i mitt fall) 500-800 tkr på en bil man aldrig ens kört.

Hur är det tänkt att man ska göra?

Måste jag hyra en bil i samma klass och rulla in hos bilhandlaren och hoppas hen ser mig? Låna någons rolex och vifta med den i ansiktet på säljaren? Att klä sig propert eller ej verkar inte spela någon större roll. Jag är i 30-årsåldern, ska jag skicka min 70-åriga svärfar att provköra bilen och byta plats med honom runt hörnet? Måste jag bära en t-shirt med bitcointema och låtsas vara nyrik? Borde jag namedroppa min fina jobbtitel? Skaffa fler vänner som har sportbilar som jag kan prova? (de jag känner har antingen ingen bil eller så har de en tesla/range rover/volvo - köper mellancheferna XC90 bara för att det är den enda bilen de får provköra eller?).

Om det finns någon med en LC 500, RC F, 981 GTS eller F-Type S som bor i Stockholmsområdet med omnejd som känner att de behöver fler vänner med bilintresse så finns jag tillgänglig :wink:

Det är alltså inte ferrarris eller unika modeller i mångmiljonklassen det handlar om, utan “vanliga entusiastbilar”, om än åt det lite dyrare hållet. Jag har full respekt för att säljarna inte vill att var och varanann 20-åring utan intresse att köpa kommer och buskör bilarna, men… nu är jag ju faktiskt seriös med mitt köp.

5 gillningar

Är lite småintresserad av ämnet och kollar mycket på tex VinWiki trots att jag numera bara kör en el-bil i föreningens bilpool.

Men jag körde helt frankt in din fråga i ChatGPT och fick ett långt svar som jag inte tar med här men du kan göra det själv så får du säkert bra tips.

Några slutkommentarer kan jag dock ta med här …

Här är några specifika tips från andra:

  • “Jag erbjöd mig att betala för en fullständig besiktning av bilen innan provkörning, och det accepterade handlaren.”
  • “Jag tog med mig en mekaniker som jag litar på för att inspektera bilen innan provkörning.”
  • “Jag hittade en privat säljare som var mer villig att låta mig provköra bilen.”
  • “Jag kontaktade en bilklubb för specifika bilmodeller och fick tips från andra ägare.”

Lycka till! :slight_smile:

TL;DR Finns ingen anledning att provköra butiksbilar. Privata köp ska provköras.

Jag upplevde liknande dilemma när jag skulle köpa min första sportbil. Porsche Center ville inte släppa ut någon begagnad bil för provkörning.

Sen hittade jag en handlare som verkligen ville att jag skulle provköra deras bilar fastän de inte hade den jag sökte i lager. De menade att jag kanske ändrade mig om jag provkörde flera andra modeller. Så jag provkörde. Det var även där jag senare köpte min första 911, utan att provköra den först. Jag litade på handlaren. Det är ovanligt att handlare gör på det viset har jag lärt mig, men det var värdefullt första gången.

Du behöver inte förställa dig på något vis. Var genuin, allt annat ser bara larvigt och krystat ut. De flesta handlare vill inte att deras nyvaxade begagnade sportbilar ska ut å köras. Handlare med nya bilar har specifika demobilar. De släpper inte ut vilka bilar som helst heller. Det är alltså inte fel på dig. Bara så det funkar. Lita på vad du skaffat dig för kunskaper om objektet, ställ rätt frågor och läs all dokumentation som följer med bilen så blir det ett tryggt köp.

Köper du av privatperson ska den självklart provköras. Men förvänta dig inte att du får göra det utan att ägaren är med i bilen, såvida du inte är med i typ Porscheklubben och hittat objektet via klubbens forum eller liknande.

Jag har knappt hört om någon som köper begagnad bil utan att provköra. Undantaget är någon ovanlig bil i andra ändan av landet eller något som inte startar, renoveringsobjekt.
Skulle avstå köp om de inte låter mig köra. Udda situation.

3 gillningar

Tror kvd sa att +90% köper bil av dem utan provkörning för några år sedan, sen slutade kvd med provkörning?
Jobbigt sätt att köpa bil utan att testa tycker jag, men jag är väl gammalsdags.

Att provköra en bil för att se ifall man gillar bilen är något annat än slutsteget i en affär, givet bredden av nämnda bilar tolkar jag det som att du inte riktigt vet vad du vill ha.

Att man inte skickar ut bilar på testkörning hur som helst till en spekulant som inte avser köpa just den bilen kan jag förstå. Skillnad är det hos auktoriserad återförsäljare, där vill man gärna höja intresset för varumärket/modellen och brukar gladeligen skicka ut demobilar.

En aspekt i det hela är att många bilar ligger på försäljningsuppdrag. Tänk dig själv ifall du skulle sälja en liknande bil genom en handlare, skulle du uppskatta ifall din bil fick agera demobil ett par månader innan rätt spekulant/köpare kommer?

Tror inte det handlar om dig personligen eller din förmåga/vilja att köpa en bil i prisklassen. Vill du verkligen provköra så ge tydligare intentioner om hur långt du kommit i ditt beslut, du kan såklart backa tills dess att det är skrivet.

Var också medveten om att självrisken ofta är 25000 kronor.

Jag har främst köpt nya Porsche bilar de senaste åren och då från olika Porsche Center runt om i Sverige. Det har aldrig varit problematiskt att provköra, inte ens när man har sett ut som en luffare och dykt upp i en billig bil. Finns ju ofta olika demobilar som är avsedda för just detta. Har ingen erfarenhet av att köpa bilar från icke märkes bundna handlare.

Provkörde en begagnad BMW hos en icke märkes bunden firma för några år sedan och där var handlaren väldigt skeptisk. Typ “jag har precis vaxat bilen, är du verkligen intresserad går det bra för jag måste tvätta hela bilen igen efter att du har provkört”, typ så.

Jag vet ju tämligen väl vad jag vill ha… Alla bilarna jag nämner är kupéer med sugmotorer (Undantaget f-typen) med mer eller mindre lyxig inredning som funkar bra både till vardags och för mer sportiga ändamål. Men jag vet att en kort provkörning ger en inblick till saker såsom växellådan, ljudet, nivån av isoleringen i kupén, ljudsystemet, hur chassit känns vid skarpa svängar osv. - massvis med saker som recensioner aldrig kan ge.

Och poängen är just att jag inte riktigt det hur det går att få till en provkörning innan det är för sent att backa ur.

2 gillningar

Kvd är en annan sak. Är ju mer en aktionsfirma.
Provkör alla bilar jag köper förutom helt nya men då har jag oftast provkört modellen iaf.

Till trådskaparen: vad är det för bil?

500-800tkr
Det är ju inte långt från vad en ny vanlig “Svensson-bil” kostar nu för tiden, eller? Varför skulle det vara så speciellt med att provköra en sådan?

3 gillningar

Sk. Försäljningsuppdrag är ett väldigt bra sätt att identifiera oseriösa handlare. Ingen seriös handlare håller på med sånt.

TS: Större handlare borde fatta om du ringer först och förklarar läget. Bilsäljare är ett lite speciellt släkte ibland. Åkte nyligen till några sådana med min snart 2,5 år gamla, typiska tjänstebil tillsammans med hela familjen. Med färdigt önskemål att köra deras familjevänliga elbilar för strax under miljonen (sjukt nog normalpris i dag…). Alla vettiga handlare borde se mig som en person med en knapp miljon i bakfickan att bränna. Men jag fick nästan be på mina bara knän för att få provköra en Kia. Nix, det blev inte en Kia…

Kan du utveckla det resonemanget?

Det vanligaste syftet är att få kunden att tro att säljaren inte är säljare och därmed komma undan det ansvar som lagen kräver. Domar visar att det inte funkar, men några låter sig väl luras av upplägget

Låter märkligt. Jag köpte en 981S (inte GTS) och provkörde typ en timme. Häggenäs Auto i Skåne (duktiga på Porsche). Testade en F type R på Joes garage i Skåne (Jaguarspecialister). Jag dök upp i en vanlig bil. Jag kan även renommendera AutoPrestanda i Lund. Fråga efter Jens.

Har du någon kontakt i branschen så kanske de kan hjälpa dig om det nu är svårt att provköra i Stockholm.

Du verkar ha god bilsmak för övrigt.

2 gillningar

När du åker till bilhandlaren så gör det när det är bra väder då kanske möjligheten att få provköra ökar men detta är verkligen inte mitt område :sweat_smile:

2 gillningar

Jag har själv ägt en Lexus RC-F som såldes för några år sedan och innan jag själv bestämde mig för att köpa den ställdes jag inför samma problem. Jag bestämde mig till slut för att slå till ändå fast jag inte kunde provköra och jag ångrade mig inte en sekund. Saknar bilen något enormt så här i efterhand så blir kanske ett köp igen i framtiden.

Det viktigaste är att bilen är välskött (ej krockad, bra service historik) och har den inte rullat så långt är risken väldigt liten generellt.

En bekant hade samma problem för några år sidan. Skulle köpa sig en Ferrari som han länge drömt om men fick aldrig provköra och det var så på flera ställen. Tillslut tröttnade han och ringde upp högste chefen på ett ställe som sålde dessa bilar och det förbättrade situationen.

Anledningen till att säljarna på just detta stället inte ville att han skulle provköra var att han inte var propert klädd så som trodde inte han skulle köpa trots att han köpt Ferrari kontant sen… Då blev dom nog förvånade

Att du ska ut och testa motorljudet och skarpa kurvor låter som att du ska ut och busköra. :thinking:

Kolla vanliga fel istället. Provkört någon bil där man skulle backa med fullt rattutslag för att lyssna efter missljud. Någon annan modell skulle man kolla sidospeglarna med att köra de höger/vänster och se så de inte fastnade.

Ser att du lagt ut din bil nuvarande bil på blocket redan. Är den såld? Och hur tar du dig då till bilsalongen? Kör du din egna bil blir denna någon typ av inofficiell pant. Kommer du gåendes eller skjutsad kan du lika väl ta provköraningsbilen och dra.

De flesta bilmärken har väl entusiastklubbar med hemsidor eller fb-grupper? Gå med där och sök kontakt med någon som kan bjuda på en testtur och lite tips. Åk på bilträffar i sommar och prata med folk. (Om klubben inte är trevlig så skulle jag leta efter annat märke. /Club Alfa Romeo-medlem)