Hej!
Nu ska jag klura ut en fråga som jag inte riktigt vet hur jag ska formulera. Ofta tar jag bort frågan innan jag är klar att trycka på “sänd-knappen”! Vi får väl se hur det blir denna gången…
Jag är en ny småsparare sedan den 22 feb 2018 då jag gjorde min första insättning på ca. 60 000 kr. Under ca. 10 veckor har jag sedan flyttat pengar in i mina 3 olika depåer och har idag satt in totalt 170 000 kr sedan starten.
Jag har också skrivit ner och hela tiden uppdaterat min strategi löpande (förbättringar). Tanken är att jag sedan bekvämt ska förhålla mig till mina regler för att minimera risk osv.
Jag har som de allra flesta också satt upp mål med mitt sparande. Inte helt oväntat är det ett långsiktigt mål på en sparhorisont på 21 år då jag går i pension. Självklart har jag också använt mig av en ränta-på-ränta kalkylator där man använder sig av en årlig förväntad/mål avkastning på tex 8 % per år.
Jag ska också säga att mina tre depåer är fördelade enligt nedan:
- 50 000 kr i förvantansbolag (aktier)
- 50 000 kr i “stabila” värdeaktier med direktavkastning
- 70 000 kr i Globala Barnportföljen
Totalt ligger dessa tre portföljer på 7,04% ökning på 10 veckor. Där Globala Barnportföljen 5,47% sedan köp.
Så, om man ser till “årsmålet” med 8% tillväxt per år har Globala Barnportföljen lite kvar innan målet är uppnått. Självklart förstår jag att det i årets slut både kan bli mer eller mindre än både 8 % och 5,47%. Här är det lättare att förstå att man under 21 år önskar ett snitt på 8% (eller mer) i avkastning.
MEN, hur tänker man i enskilda aktier? I mina andra 2 depåer?
Ta några av bolagen som exempel:
NIBE +16,12% och en avkastning på 404 kr. Målet helt klart uppnått x2!
Storytel +8,76 och en avkastning på 130 kr. Målet uppnått!
H&M + 20,33 och en avkastning på 107 kr. Målet uppnått x2,5!
Beijer Ref +16,50 och en avkastning på 226 kr. Målet uppnått x2!
Fortnox +15,8 och en avkastning på 511 kr. Målet uppnått x2!
Känns orimligt att det ska fortsätta så här i 8 månader till. Vilket borde tyda på att jag ska sälja dessa bolag och ta hem vinsten nu, eller? Hur gör jag sen då? Jag kan inte köpa in mig dyrt igen vilket troligen skulle göra att jag bara går minus i Bear, fallande kniv. Måste jag då hitta ett nytt bolag som går i Bull, upptränd? Hellre köpa dippen än sälja på toppen.
Ska jag fortfarande tänka som ett lag som en enhet i depån och hoppas på att depån är +8% i slutet av året? Eller ska jag även se här att under 21 år har jag snittat på en avkastning runt 8% per år?
Men varför inte sälja nu, ta hem vinsten och börja om i en annan aktie?
Jag vet inte om jag rör till det hela eller inte. Jag ska också säga att just nu finns intresset och tiden att följa börsen dagligen då jag försöker lära mig att följa med vad som händer. Att vara en daytrader är inget för mig men att månadsspara i Globala Barnportföljen kan jag stå ut med och förlika mig med konceptet. Men vart ska jag landa i för strategi med mina aktiedepåer?
Ja, det var det hela för denna gången!
Tacksam för lite input och tankar!