Finns många olika matematiska teorier hur man ska räkna MEN sen behöver man alltid anpassa de lite utifrån marknadsläget och den specifika bilen/situationen/milen osv.
Förr sa man ofta 50% på tre år för normala mil som en slags schablonvärde.
En del räknar 0,8 först året som sen 0,85 för varje år därefter. En del vill räkna 0,85 för varje år, en del räknar 0,8 för varje år osv.
Sen kan leasingbolagen nöja med sig med schablonsiffror eftersom det blir lite gungor & karusell när man räknar på bilstock på 100.tals, 1000-tals bilar.
Sen beror det egentligen också om man tänker restvärdet i form av inbytespris eller som marknadsvärde att köpa en sådan.
Sen får man skilja på “verklig restvärde” =marknadsvärde om x år, och “maximalt accepterad restskuld från finansbolaget” = den marknadsrisk man är beredd att ta eftersom du kör omkring i deras “pant” om du inte kan betala leasingen. Tyvärr kallas den ofta också “restvärde” men är egentligen mer hur stor restskuld de accepterar efter x år ÄVEN fast du själv/ditt bolag står restvärdesrisken när perioden är slut.
Jag anser att man alltid ska räkna i förhållande till listpris eftersom olika kunder kan ha väldigt olika rabatt medans restvärdet alltid är vad det är oavsett vad respektive 1:a kund gav för den.
Sen skiljer man nästan alltid på restvärde på bilens grundpris och restvärdet på utrustningen. Viss extrautrustning kan tom ha negativt restvärde, tänk rosa läderklädsel.
Generellt sett tappar det mesta av olika slags utrustningen mer i % än själva bilen. Den utrustning som man kan säga delvis är undantaget det är “prisvärda paket”, 4WD och fabriksmonterade drag och värmare lite beroende på vad deras pris är.
Lösa tillval tappar i princip alltid mer än paket och desto fler tillval desto mindre restvärde på det sist tillagda tillvalet.
Ska man ge något generellt råd är det nog att räkna med 50% på tre år och normala mil (1000-2000mil/år) på en ny bil så blir du antagligen inte besviken.
På en begagnad kan man räkna lite högre kanske 55-60% på samma sätt.
Kanske ska tillägga att på elbilar blir det betydligt mer Swahili eftersom bilarna skiljer sig så mycket åt och utvecklas/kommer nya hela tiden.
Tesla är dessutom mest fladdriga av alla med sina nybilspriser. Just idag 13/7-2023 kan köpa Tesla Model 3 SR 2WD för 469000kr och en specialversion med LR batteri men 2WD för 495000kr. Allt sådant här slår ju direkt på andrahandsmarknaden och gör det ännu svårare att bedöma framtiden. Jag brukar säga att de som kan förstöra 2:a priserna på Teslabilar mest är just Tesla själva.