Kan jag få bolån?

Hejsan, jag planerar att inom kort köpa min första bostadsrätt. Jag har tack vare tur med arv samt ett fint sparande cirka 1.3 miljoner kronor, och ytterligare ca 500000 bör vara mig tillhanda inom ett år pga sålt hus i samband med arv. Jag har dock ingen fast inkomst utan bara en visstidsanställning och jag planerar dessutom att börja studera till hösten, i ca 3,5 år. Jag skulle vilja köpa en bostad för mellan 2 och 3 miljoner, sannolikt i det lägre spannet. Jag är villig att lägga in ca 1 miljon i kontantinsats. Jag har tillgång till medlånare om så krävs, dvs att de går in om jag ej kan betala; en säkerhet för banken.

Hur ser ni på mina chanser att få bolånelöfte på 1-2 miljoner kronor? Är det krav på fast inkomst eller kan mitt stora kapital väga upp för det?
Tack på förhand och tack för en fantastisk sida!

Hej

Det enklaste är att fråga en bank istället för här på ett internetforum. Och när du har frågat den banken bör du fråga ett par till för de skiljer sig nämligen åt.

Min erfarenhet är att banker sällan tar hänsyn till tillgångar utan fokuserar på kassaflöde. Som student kommer du troligen inte ha någon hög inkomst varför många banker lär dra öronen åt sig. Detta trots att du kan ha gott om kapital på sparkonto.

Gällande borgen är det en tänkbar lösning men du bör beakta att de flesta numera kräver proprieborgen. Detta innebär att banken kan gå direkt till borgensmannen och kräva inbetalning. Jag kan inte rekommendera någon att gå i borgen för någon annan. I synnerhet inte proprieborgen.

Vänlig hälsning

Oskbollen

Som Oskbollen säger så kollar oftast banker på kassaflödet i din ekonomi.
Utan tillsvidareanställning kan det vara svårt att få lån på en storbank, däremot så finns uppstickare som Avanza (stabelo) som marknadsför sig med att låna ut till personer med låg belåningsgrad, ca 50-60%.

Skulle du komma ned till 50% belåningsgrad så tror jag att det finns många banker som kan tänka sig att låna ut till dig.

Angående borgensman så är det lite som Oskbollen säger, att banker kräver den personen som antingen proprieborgensman eller som medlåntagare.