Kontor hemma med ökande elkostnad

Hejsan,

Vi är två som kör ett AB tillsammans. Kontoret har vi i ett dedikerat rum i min kollegas hus där jag och min kollega sitter varje dag. Skatteverkets regler säger att ersättningen är 4000 kr/år för kontor hemma.

Mätte förbrukningen och en normal arbetsdag förbrukar våra datorer med skärmar ca 3,5 kw/h, i torsdags jobbade vi över och då blev det 5,6. Till det tillkommer annan elförbrukande utrustning som tillhör företaget. Med nuvarande elpriser kommer 4000 inte ens räcka till elen för att hålla datorerna igång.

Jag tycker det är lite jobbigt att min kollega ska behöva betala för el, slitage på sitt hus, mm för att vi ska kunna ha lyxen att sitta där. Det finns inga kontorslokaler att hyra inom 20min med bil, annars hade det varit ett alternativ. Vad finns det för sätt att täcka de faktiska kostnaderna det innebär att driva ett företag i ett hem.

Edit: Vill förtydliga att jag menar att företaget ska stå för kostnaderna på samma sätt som om vi hyrt ett kontor, inte någon annan.

Tacksam för ideer…

2 gillningar

Ett problem jag har med folk som klagar på att det är dyrt med hemmakontor är att det alltid är billigare än alla andra alternativ.

Om du tycker det är jobbigt att din kollega får betala ert AB:s elkostnader får du väl betala honom så ni i alla fall delar på det.

Det är ju inte meningen att staten (jag) ska betala ert företags fasta kostnader.

5 gillningar

Då får väl kollegan plocka ut lite mera i lön än du, så är problemet löst.

4 gillningar

Jag förstår tyvärr inte vad staten (du) kommer in i bilden när jag är ute efter att företaget ska stå för de faktiska kostnaderna som idag är begränsade till 4000 kr/år. Du får gärna utveckla?

2 gillningar

Förtydligade att det jag menar är att vårt AB ska betala för det på samma sätt som det hade fått göra det om vi hyrt ett kontor.

Ni gör skatteavdrag på 4000 för att ni använder din kollegas rum som kontor. Ni får alltså betalt för att göra detta.

Det är ju att få pengar av staten (alltså mig). Jag tycker gott ni kan betala det själva.

Ber om ursäkt om jag med barsk ton missuppfattar dig - menar du inte att ni vill få större avdrag för att elen kostar mer?

Du har missuppfattat mig, de 4000 är inte ett skatteavdrag utan en ersättning som bolaget betalar min kollega i "hyra’ (som visserligen är skattefri). Den är begränsad till 4000 men de faktiska kostnaderna överstiger ju det.

1 gillning

Det finns inga 4 tkr skattefri hyra till eget bolag, 30 % skatt från första kronan. Inga schablonavdrag när man hyr ut till sin arbetsgivare.

Och var säger SKV att det är max 4 tkr?

Frågan är om det är ett aktiebolag eller enskildfirma ni använder, misstänker aktiebolag och då ska ni ta marknadsmässig hyra…

Enskild firma – schablonavdrag för arbetsrum hemma

Har du en enskild firma finns möjligheten att göra ett schablonavdrag för arbetsrum i din bostad. Men det finns begränsningar: Du måste jobba minst 800 timmar om året hemma för att få göra avdraget. Det måste också vara motiverat att jobba hemifrån, vilket kan vara svårare om ditt företag har ett kontor på annan plats. Avdraget ligger i skrivande stund på max 4 000 kronor per år, förutom om arbetet utförs i din egen eller din make/maka eller partners fastighet. Då gäller istället ett avdrag på 2 000 kronor per år. Tänk på att du utöver denna kostnad INTE kan göra avdrag för andra kostnader som värme eller el, de kostnaderna ingår i schablonavdraget. Skulle du istället ha en särskilt inrättad del i bostaden där du enbart jobbar får du göra avdrag för skäliga kostnader.

Hyra ut kontorsrum till bolaget
Eftersom det är svårt att få avdrag för arbetsrum för dig som är anställd i ditt eget aktiebolag (eller har annan arbetsgivare) kan alternativet vara att istället ta ut en hyra från bolaget. Det du behöver göra är att kunna ange rummets läge och storlek när du hyr ut det. Precis som du skulle göra om du hyrde ut till en extern aktör. En grundläggande förutsättning för att du ska få göra det här avdraget är att ditt företag verkligen har behov av utrymmet, det vill säga att bolaget inte har någon annan liknande lokal för sin verksamhet. För att ditt bolag ska få göra avdrag för arbetsrum är det viktigt att du upprättar ett hyresavtal där hyresvillkoren framgår. Tänk på att om du och din make/maka/partner äger bostaden tillsammans ska båda två stå som hyresvärd. Bolaget får avdrag för hyreskostnaden och du som hyresvärd kapitalbeskattas för överskottet av hyran med 30 procent.

Skatteverketsbeskrivning,
https://www4.skatteverket.se/rattsligvagledning/edition/2022.4/2721.html#h-Uthyrning-till-arbetsgivare

Skatteverkets exempel, där de anger din fråga…

Exempel: uthyrning av kontorsrum

Enisa är it-konsult med eget konsultbolag och bedriver hela sin verksamhet från ett rum i bostaden. Rummet som hon hyr ut är på 15 kvm och inrett med kontorsmöbler.

Från marknadsmässig hyresinkomst som hon ska redovisa i inkomstslaget kapital kan hon få avdrag för de eventuella utgifter som har tillkommit p.g.a. uthyrningen. I det här fallet kan det röra sig om ökade elkostnader p.g.a. att hon har ett antal datorer i verksamheten.

1 gillning

Jag tycker du ska tagga ner och vara jäkligt tacksam att företagare väljer att driva en verksamhet och betala skatt till välfärden i Sverige överhuvudtaget. TS får inga pengar ”av dig” utan han bidrar till statskassan. Säg tack istället för att vara en ogin Sosse.

9 gillningar

Då har jag missuppfattat hur det fungerar. Men det gör det ju ännu konstigare att företaget inte kan stå för sina kostnader.
Men jag får swisha…

Se mitt inlägg ovan, företaget får stå kostnader + marknadsmässighyra så länge det är ett aktiebolag.

Din kollega kan till och flytta inkomst på detta sätt från straffbeskatade löneinkomst till skattegynnade kapitalinkomst.

Rättsligvägkedning,
https://www4.skatteverket.se/rattsligvagledning/edition/2022.4/2721.html#h-Uthyrning-till-arbetsgivare

Tackar, när jag undersökte det så läste jag att det var krav på att rummet inte “kan” användas privat för att det ska gå att hyra ut till aktiebolag med marknadsmässig hyra och ha egen ingång då det är en villa.

Kontoret är på andra våningsplanet och har flera garderober med mass ej företagsrelaterade grejer.

Ska läsa igenom det du länkar till…

Och jag får be om ursäkt för mina taggar @Geijer :slight_smile: vi pratade nog om varandra

I såna fall kan följande text från Skatteverket också vara av intresse,

Marknadsmässig ersättning när utrymmet är integrerat i bostaden

Om det hyrda utrymmet är integrerat i den anställdas bostad, t.ex. ett arbetsrum i bostaden, bör marknadsvärdet i första hand beräknas med ledning av hyresnivån i området eller närliggande områden för utrymmen som hyrs ut för motsvarande ändamål. Om det saknas en sådan hyresmarknad bör marknadsvärdet i andra hand beräknas med ledning av hyresnivån för utrymme som hyrs ut för annat ändamål, t.ex. övernattningsrum.

I de fall som det överhuvudtaget inte finns någon hyresmarknad i området eller närliggande områden, bör marknadsvärdet beräknas med ledning av de värdetabeller som gäller för beräkning av bostadsförmån vid beräkning av skatteavdrag och arbetsgivaravgifter (SKVFS 2021:13 för beskattningsår 2022). Som ett exempel kan då den marknadsmässiga hyran för ett kontorsrum om 10 kvm bli mellan 800 och 1 160 kr per månad, beroende på i vilket område bostaden finns. Detta belopp tas upp som inkomst av kapital. Överskjutande belopp tas upp som lön i inkomstslaget tjänst.

https://www4.skatteverket.se/rattsligvagledning/edition/2022.10/326271.html

2 gillningar

En annan lokal kostar väl också pengar och förmodligen så kostar det pengar för el där med?
Så blir det billigare? Restid och kostnader som tillkommer?
Drar verkligen datorerna 3,5 kw i timman?
Dubbelt mot vår bastu?
Kanske med tanke på att en transaktion av bitcoin motsvarar en längre flygresa🤔 pga energiåtgången

En annan lokal kostar väl också pengar och förmodligen så kostar det pengar för el där med?

Precis, det är därför jag frågar hur man gör. När vi startade bolaget fick vi informationen att det inte gick att ta ut hyra av bolaget när man använder ett rum i huset som även har privata grejer utan att det beskattades som lön. Men nu när elkostnaderna för “kontoret” inte längre är försumbara i förhållande till driftkostnaden av huset så vill jag se över möjligheterna igen.

Drar verkligen datorerna 3,5 kw i timman?

3,5 kwh är vad de två datorerna med 4st skärmar förbrukar en normal arbetsdag, inte per timma.

1 gillning

Du menar nog 3,5 kWh, men det tror jag alla förstod utan att behöva kommentera den saken.

2 gillningar

Slarv av mig…

Tack för svaren jag fått.

Som ny på forumet har jag nu fått lärdomen att innan jag ställer en fråga så ska jag be någon korrekturläsa mitt inlägg. Det behöver vara helt korrekt och inte gå tolka delar som inte har med den egentliga frågan på ett för mig inte avsett sätt. Samt att bara ställa kärnfrågan utan någon som helst kringinformation för att undvika att av misstag orsaka att någon behöver ta ett extra blodtryckspiller.

2 gillningar