Det är många som har uttryckt en önskan om att kunna ha återkommande överföringar mellan sina konton på Lysa. Vi har lyssnat och kan nu med glädje meddela att vi har lanserat stående interna överföringar.
Funktionen gör det enkelt för dig att skapa månatliga interna överföringar mellan konton på Lysa. Perfekt för dig som vill föra över en summa varje månad från t.ex. ditt Sparkonto Auto till ett av dina ISK. Eller vice versa. Eller mellan två ISK. Eller mellan två Sparkonto Auto. Ni fattar
Funktionen finns tillgänglig i vår app och på webben under rubriken “Stående interna överföringar” på kontovyn. Testa gärna och dela gärna vad ni tycker och tänker.
Fundering: vad är det för behov som gör att man vill månadsvis föra över sparande från ett ISK till ett annat ISK?
Klagar inte på funktionen - är bara genuint nyfiken.
Man kan använda en stående intern överföring mellan två ISK:n med olika fördelningar för att successivt öka eller minska risken. Man skulle även kunna använda det för att successivt flytta pengar mellan två ISK:n för olika sparmål. Det finns säkert andra tillämpningar också där den funktionaliteten kan komma till nytta för kunder.
Spontant tänker jag att man kanske har en större summa på sparkontot som man inte vill investera direkt, då kan man månadsvis automatiskt flytta över delar av det till valfritt ISK.