Hallå communityn! Lyckats tajma starten på mitt nya solo-konsultbolag med att hitta ett drömhus. Vi behöver således ett bolån och frågan är hur det kan lösas.
Idéer för att få bolån:
Ta en anställning och pausa egenföretagandet ett tag (trist alternativ)
Fru och mamma på får stå på bolånet, och sedan tar jag över mammas lån 2026 när jag kan visa banken en stark årsredovisning för 2025. Både min fru och mamma är fastanställda och jobbar 100 % vardera. Mamma är 61 år.
Genom “letter of intent” från konsultkunder övertyga banken om att erbjuda mig bolång
Genom “letter of intent” från gamla arbetsgivaren, visa att dom gärna anställer mig igen om egenföretagandet inte lyfter.
Tar tacksamt emot input på ovan eller andra idéer på hur man kan få ett bolån trots att jag saknar tillsvidareanställning?
PS. Handpenning är redan säkrad och det är inga problem att betala för lånekostnad samt amortering löpande. Flaskhalsen är att få själva lånet.
Vad sade din bank när du pratade med den? Vad sade en annan bank om bank nr 1 inte var medgörlig? Har du varit på ett riktigt möte och suttit ned och lagt upp ditt case för dem?
Brukar inte gillas av banken. Alls. Det beror såklart på hur mycket som saknas för att din fru skulle kunna stå på lånet helt själv. Sen är det generellt lite kletigt att dra in en släkting som inte ska äga själva fastigheten, vad tänker du att mamma ska ha för säkerhet att belåna mot?
Det pappret är inte värt mer än pappret i sig, tyvärr. Att du har en avsiktsförklaring garanterar inget kassaflöde.
Samma som ovan, även om jag tvivlar på att du skulle kunna få en arbetsgivare att skriva ut något annat än ett rekommendationsbrev. Hur exakt skulle detta formuleras tänker du?
Du har inte möjlighet att få mer än ett LOI från konsultkunder, tänker mig att kombinationen av din frus lön och att du kan visa på att du t.ex. är säkrad 80% av din tid kommande halvår skulle kunna göra att en pragmatisk bank ger er lånet. Men det bygger som @Anonym antyder på att din frus lön kan bära >50% av lånet…
Snackat med SEB sm inte var några fantaster av “mamma-vägen” eftersom den var ämnad att kunna hjälpa yngre personer att köpa sitt första lilla boende, och inte radhus/hus.
Dom rekommenderade att avvakta tills jag kommit igång med bolaget och kunna visa upp två års bolagshistorik. Dock kan dom tänka sig kortare bolagshistorik om man kör med en gammal kund.
Om jag ville utforska mamma-vägen så hade det gått att skicka in en ansökan men det kändes ytterst tveksam. Får bli att ha lite is i magen istället.
Det finns ju också banker som är specialiserade på att ge lån till egenföretagare (och andra utan vanlig anställning). Tex Bluestep. Men räntorna lär ju bli högre då.
Kan du redovisa en ordentlig inkomst från din konsultlåda, tycker jag att en bank skulle kunna ställa upp utan att visa flera års historik från bolaget.