Måste jag göra en KBR om jag har mindre än 12.500 kr kvar i kassan?

Hej
Jag undrar räknas det att man har förbrukat halva aktiekapitalet om man tex en månad efter utbetald lön har mindre än 12500 kr kvar i kassan men samtidigt inväntar en inbetalning i början av nästa månad?
Måste jag då upprätta en kontrollbalansräkning?

1 gillning

Hej,

Hur mycket du har i kassan eller ej avgör inte om du har förbrukat halva aktiekapitalet. Det kan du se i din balansrapport. Har du ett beräknat resultat som understiger “-12 500 kr”? Oftast framgår det längst ner.

Om du har en inbetalning på väg in så beror även det på vilken bokföringsmetod du redovisar enligt. Kontant- eller faktureringsmetod? Om du har kontantmetoden så uppstår intäkten först vid inbetalning medan om du redovisar enligt faktureringsmetoden borde denna intäkt redan synas i resultatet.

2 gillningar

Förutom @gronk:s svar, se gärna följande två trådar:

och

1 gillning