Mitt mål Hej, jag är idag 25 år och har en sparhorizont på 15+ år. Därför kör jag 100% aktiefonder. Jag är nybörjare och vågar därför i nuläget inte satsa i råvaror, aktier och annat mer avancerat.
Söker ej ryggdunk utan tar varmt emot förslag på av fördelning eller om jag bör byta ut något.
Strategi:80% globalt, 10% Sverige 10% Asien/tillväxt
Det finns ju olika skolor gällande Home Bias. Jag väljer ändå att ha lite brunsås till maten. Lite osäker bara på om man ska nöja sig med fonder med investmentbolag och småbolag.
Finns ingen anledning att ha två global fonder utan det blir bara kaka på kaka. Kör allt i Lf fonden.
Om du är villig att ta lite högre risk så kan du ta 10 % från global och sätta i Sverige fonderna. Tror dock det inte gör allt för stor skillnad i varken risk eller avkastning.
Jag skulle säga 10 % på spiltan och småbolag.
Inte avanza zero iallafall. Visst den är gratis och det är bra men du får bara dom 30 största bolag i Sverige. På ett långsiktigt sparande vill du ha mindre företag som har chans och växa mer.
Om du vill ha hela Stockholmsbörsen så är det plus Allabolag Sverige index för 0,2 % som gäller. Jag personligen tycker du kan köra på bara spiltan och småbolag då du redan har väldigt bra riskspridning med globalfonden. Sen är det inte så stor skillnad i risk på att köpa spiltan/småbolag jämfört med hela Stockholmsbörsen.
Du har gjort det enkelt redan men jag tycker du kan göra det ännu enklare.
Dina globala förslag + Asien/tillväxt kan du få i princip en kopia av om du väljer enbart SPP aktiefond global.
Mao:
SPP Aktiefond global 90%
SEB Sverige index 10% ( eller småbolag/investmentbolag )
Ja det verkar vettigt att hålla det enkelt. Jag hade inledningsvis usa och europa men insåg att det är representerat tillräckligt i de globala fonderna, less is more antar jag!
AMF Aktiefond Småbolag är en aktivt förvaltad fond för endast 0,45% i avgift. Helt värt. Kolla också om du kan välja AMF för din tjänstepension. Har den bästa entrelösningen. Tänk på att småbolag gör din portfölj ”slagigare”, men uppsidan är desto mer.