Min man kommer få ett arv på 6 MSEK | Hur gör vi med gåva och särkullbarn för att slippa problem framgent?

Min man skall ta emot ett arv på säg ca 6milj. Han vill ge mig hälften i gåva går det utan att det blir problem i framtiden? Vi har både äktenskapsförord där vi inte har giftorätt i varandras saker m.m. samt testamente där vi ärver varandra. Men han har 3 särkullebarn och 1 gemensamt . Jag vill absolut inte om förhoppningsvis många år framöver behöva tänka på det. Och bli skyldig massa pengar.

Vi avser även att köpa en Brf och även den vill han skall vara min enskilda egendom. Går det att göra det till enskild egendom även om vi skulle betala 50/50?
Lägenheten kostar 2 895 000, är det smartast att casha ,slippa lån och spara alla tusenlappar vi sparar eller låna upp ca1milj?

Det kommer att avsättas pengar för 2 av barnen som en framtida arv/hjälp till handpenning av bostad eller annat. 2 av de andra barnen får redan en bra peng från min mans förälder efter testamente.

Tack på förhand.

Gåvor kan anges som enskild egendom i ett äktenskapsförord, men med tanke på summan så rekommenderar jag starkt att ni tar kontakt med en jurist så att det blir rätt gjort.

Håller med föregående, ni har råd med jurist, se till att få det rätt gjort.

Jag skulle ägna en extra tanke på hur det i sin tur påverkar arvet för hans alla barn inklusive ert gemensamma. Man vill inte skapa en potentiellt ojämlik situation där.