Nu har jag för mycket pengar

Hej och god morgon på er.

Som ni ser är jag nyregistrerad här på forumet men har varit en flitig läsare och följare under ett par års tid. Målet med mitt sparande har under dessa år varit lite diffust men om jag ska försöka korta ned det så har jag väl tänkt att jag snabbt vill uppnå så pass stort sparande att jag mer eller mindre kan pensionera mig om jag har en dålig dag på jobbet.

Idag är jag 28 år gammal och började närma mig det målet. Jag har sparat i (utdelnings)aktier sedan jag fyllde arton år 2010 men började inte fylla på riktigt aggressivt förrän fem-sex år senare. Med aggressivt menar jag mellan 10-20k i månaden i snitt.

På Avanza har jag alltid varit en försiktig general medan jag har tagit stora risker utanför börsen. Jag kom fram till att det var en smart strategi ganska tidigt efter gymnasiet då jag insåg att för hög risk på börsen kan radera hela min portfölj medan stort risktagande utanför börsen i mitt fall leder till förlorad inkomst en kortare tid.

Så har det sett ut i ganska många år nu och utöver mina månatliga insättningar har jag stötvis kunnat lägga in 100-200k. Jag har tjänat mycket, sparat mycket och spenderat mycket men tack vare perioder helt utan inkomst så har lärt mig leva snålt om det är nödvändigt och min utdelningsportfölj räcker idag något sånär för ett svenssonliv med ett par resor om året och krogkväll på fredagarna.

Nu blir jag långrandig men saker och ting tog en rejäl vändning i höstas då jag blev erbjuden att haka på en affär. Vi har slitit röven av oss sedan dess, dag som natt, men nu är allt klart och jag sitter här med en mild utbrändhet och en baksmälla som heter duga.

Min utdelningsportfölj, min pengabinge och säkerhet och tyvärr också mitt allt, är plötsligt hyfsat obetydlig i sammanhanget. Det är fortfarande pengar förstås men sett till det jag har dragit in nu så bleknar den i jämförelse.

Återigen, jag blir långrandig men jag har bara en enda person på jorden att dela detta med och det är min farsa. Resten av min familj och kompiskrets tror att jag har en bra buffert men inte särskilt mycket fetare än så. Behovet att dela med mig får därför stillas här för den som orkar läsa.

Hur som helst så har jag nu så mycket pengar att jag med en klok förvaltning kommer kunna försörja mig själv och ett par generationer efter mig, förutsatt att min avkomma inte gör som alla andra arvtagare.

Det jag har landat i, och behöver höra era tankar om, är min portföljallokering. Något i stil med nedan har jag tänkt på:

Jag tänkte sätta ihop en typ av permanent portfölj som jag snittar in mig i under ett par års tid. Inga konstigheter utan aktieindex 25 %, guld 25 %, 20 % långränta, 10 % kortränta och 20 % råvaror.

Enkelt och passivt och hit skickar jag 50 % av pengarna.

För resterande 50 % tänkte jag följa en momentumstrategi som i korta drag går ut på att följa trender. Ni har säkert läst om det på flashback där det finns en stor tråd om detta. Syftet är framförallt att ha en högavkastande strategi där man ändå har någon slags plan för en längre, utdragen björnmarknad. Jag vill helt enkelt inte hänga med ner om västvärlden skulle få samma utveckling som Nikkei utan då är jag glad även om jag kommer ut 10, 20 eller 30 % från toppen. Skulle det visa sig att nästa stora sättning inte blir som i Japan, och jag råkar komma in igen en bit efter botten, så är det helt okej. Hellre det än att inte ha en plan för när man kliver in och ut.

Jag tänker att detta upplägget är en bra diversifiering mellan passiv och aktiv förvaltning så att man hedgar sig lite mot brister i strategierna. Och även om jag förhoppningsvis har gott om tid kvar att leva och kan vänta ut sättningar så är fokus på att inte förlora pengar.

Min “lilla” utdelningsportfölj kommer jag behålla men räknar inte riktigt med den då jag nu kommer börja leva på utdelningarna från den tills något nytt händer.

Hoppas att det inte var alltför mycket text och hoppas ni vill komma med era synpunkter.

PS. Sickan var upptaget som användarnamn men Vanheden får duga :wink:

8 gillningar

Grattis til en fin ekonomisk situation.
Jag skulle absolut kunnat tänka mig din fördelning på två portföljer men absolut inte en momentum strategi. Varför riskera nåt när du har så det räcker och mer därtill.
Jag hade nog kört 60-40 aktier/räntor-sparkont med andra delen. Då är du tämligen garderad mot problem och sen har du ju alltid din utdelningsportfölj likt Vanheden har en Vicks inhalator som kan ge roliga stunder i livet.

3 gillningar

Ett snack med en oberoende ekonomisk rådgivare kan vara väldigt nyttigt, Jan har tipsat om ett par personer i tidigare inlägg.

Och nu när du nått FI kan det ju vara skönt att låta pengarna jobba ifred med liten risk och fokusera på livets andra delar. Du har redan vunnit spelet så varför fortsätta spela.

3 gillningar

Tvärt emot majoriteten här kör jag momentum/trend. Men det finns oändligt med varianter på temat så det gäller att informera sig och hitta något som passar.

Jag har en given summa att placera, inget nytillskott, och då är det otänkbart för mig att låta det halveras i en krasch. En av fördelarna med momentum att du kan slippa stora nedgångar om du vill. En del säljer aldrig för att inte missa en uppgång men värdet av det får var och en bedöma själv.

Om momentum är rätt eller fel för dig kan bara du avgöra men jag tycker att det är fel att kategoriskt avfärda det.

Givet några antaganden om mängden pengar, att din nuvarande utdelningsportfölj ligger på isch 5-15 MSEK och att du nu har fått typ häradet 100 MSEK eller mer.

Varför spela spelet? Du har vunnit! Grattis!

Varför exponera dig för aktiemarknaden i signifikant utsträckning över huvud taget? Det enda du behöver fajtas mot är inflationen och en liten liten avkastning att leva på.

Pengar kommer då aldrig vara ett problem och du kan fokusera hela ditt liv på vad du vill uppnå i världen. Volontär arbete ett tag i ett riktigt fattigt land? Uppleva människor och kulturer?
Investera i din hälsa?
Starta en stiftelse?
Driva företag (av icke ekonomiska skäl)?

Får gratulera ännu en gång! Du har löst de medel du behöver för resten av livet redan innan 30, det är nu det roliga börjar!

Jag hade titta på att ta riktigt oberoende hjälp. Jag hade även titta på hur stora institutioner och stiftelser förvaltar sina pengar. Med mycket låg risk och väldigt stor diversifiering inom tillgångsslag. Jag hade inte ens funderat på momentumstrategier (extremt högrisk) för något annat än ren lek och betting (under 1 % av ett sådant kapital). Haft en låg exponering mot aktier/aktiefonder o.s.v. Det är inte omöjligt (även om det inte inträffat ännu) att börsen globalt brakar 30% eller mer på en dag. Vilket är den tid det minst tar att komma ur aktiefonder. Att sitta och bevaka sånt här dagligen? Med det kapitalet? Du är fri!

Du spelar i en annan liga än småsparare, du spelar inte ens samma spel längre.

Glöm inte det snabbaste sättet att bli miljonär: Börja som mångmiljonär och spela bort ett par miljoner på börsen.

10 gillningar

Grattis! Många kloka råd från föregående talare. En observation jag har gjort från att titta på många institutionella / stiftelseportföljer är att de sällan innehållet mer än max 35-50 procent aktier. Väl värt att fundera på varför.

Nu är det ju svårt att spekulera i storleken på din portfölj men förr eller senare blir ju risk ”optional”. Något väl värt att resonera över också.

Om du behöver kontakt med finansiella rådgivare så kan jag rekommendera ett par stycken. Hojta till isf

7 gillningar

Grattis!

Du skriver inga siffror, men vi får väl anta att du har X antal miljoner på kontot i alla fall. Du skriver även att du har “så det räcker”, och att du har tänkt att låta dessa pengar gå i arv. Det framgår inte direkt om du är singel, eller om du har familj, men då du inte har någon att dela detta med, får vi anta att du är singel.

Jag tänker som så, att du kanske behöver tänka i banor som:

  1. Vad är min plan för min portfölj?
  2. Vad har jag själv för planer med resten av livet?

Du har uppnått ekonomisk frihet i väldigt unga år, det är få förunnat. Om du har planer på att skaffa familj och barn, och kanske ett hus, då kommer du att behöva fundera på hur allt detta ska sättas i förhållande till ditt sparade kapital. Hur ska ni försörja er? Jag antar att avkastningen från din portfölj kan försörja dig själv, i ett hyfsat snålt leverne, men hur är det med fru och barn?

Det framgår inte hur exakt du har sparat ihop dessa pengar, men vi får väl gissa på att du har placerat med tämligen hög risk i aktier, för att på 10 år uppnå ekonomisk frihet. Detta är verkligen inget jag rekommenderar att du fortsätter med, då det är minst lika stor risk att du kan förlora stora delar av kapitalet.

Som du märker blir frågorna bara fler och fler, och det är nog omöjligt att ge mer än lite allmäna tips, utan att få veta betydligt mer om dig och vad du har för planer. Som flera har skrivit ovan, hade det nog varit bäst att boka en tid med en oberoende rådgivare/livscoach som kan hjälpa till att staka ut din väg framåt.

/H

Stort tack för att ni tog er tid att svara. Jag har haft en del att stå i och tog dessutom farsans råd om att försöka koppla bort och inte tänka på pengar eller något annat viktigt utan bara försökt spänna av lite. Några grejer har jag fått prioritera ändå men i övrigt har inte mycket hänt investeringsmässigt.

Jag hade velat citera alla er som har svarat men jag lyckas inte lista ut hur så det får bli en till wall of text.

Först och främst eftersom ni undrar. Min utdelningsportfölj jag har gnetat ihop sedan gymnasiet är nu, tio år senare, värd ungefär sex miljoner. Det jag nu kammade in är ca 35 miljoner kvar så strax över 40 miljoner + min lägenhet är vad jag är värd. Lägenheten betalade jag av tämligen omgående bara för att slippa tänka på det.

Jag har blivit rätt tom av att gå i mål så plötsligt och har samtidigt ingen att snacka om det med så frågorna ni ställer om vad jag vill göra är snarare problemet nu. Jag har i stort sett bara min närmsta familj och affärsbekanta men inga polare kvar. Livet har i stort sett gått ut på att tjäna pengar och, helst av allt, veva in en rejäl affär över en natt och nu när det har hänt är jag mest tom och slutkörd och matt.

Det är rätt svårt att erkänna det såhär tätt inpå och känns bortskämt men det är nästan så jag önskar att detta inte hände. En hel del glöd försvann i och med detta och det känns relativt värdelöst men jag tror att det blir bättre när dammet lagt sig. Det här påminner mycket om när jag tävlade som yngre. När jag vann SM ville jag mest bara slänga pokalen åt helvete medan det nu idag fortfarande är ett av mina stoltaste ögonblick.

Det är väl det jag har tänkt ta tag i efter sommaren men försöker mest koppla bort nu. Jag har ägnat senaste veckorna med att rensa ut hela mitt hem och har inte mycket mer än en luftmadrass, TV och värdesaker kvar. Jag ska inreda det så minimalistiskt och avskalat jag kan bara kan och det ser jag verkligen fram emot. Har även fyllt ca 10 IKEA-kassar kläder och gett bort till folk.

Angående portföljerna jag presenterade i början så är jag fortfarande nöjd med fördelningen och det lutar fortfarande åt det. Skillnaden blir att jag troligtvis går in med i alla fall tre miljoner till ett hyreshus söder om Sthlm som jag i sådana fall köper tillsammans med farsan och ett par av hans bröder.

7 gillningar

Grattis! Hög igenkänningsfaktor på detta - skämt åsido.

En hög andel låga räntor kan jag inte annat än se som: “Jag försöker tajma marknaden”

Personligen fokuserar jag på en portfölj som stadigt tickar in pengar (just nu cirka 100tkr/mån). Underliggande värde är mindre intressant.

1 gillning

Hej! Vilken bedrift du åstadkommit, det måste jag verkligen säga! Jag har tyvärr inga råd att ge om din portfölj, men det finns det ju andra som kan göra. Det låter ju lite oroande med hur du mår, dock. Det låter som du behöver vila och det verkar du ju göra. Hoppas du hittat bra aktiviteter att vila i. Du verkar ju känna igen dig i hur det blev efter du “gått i mål” i samband med stora tävlingar. Kanske hade du nån bra strategi då som du kan använda dig av nu? Om det fortsätter kännas kass och du inte får ordning på det så kanske du kan kolla upp nån professionell samtalskontakt. Det tar säkert emot, men vilken bra hjälp det kan vara om man träffar rätt! Vad heter hon, Moa, som brukar vara med i podden och jobbar med Jan, kanske? Hoppas du får en fin sommar till att börja med :hugs:

5 gillningar

Först: Grattis till framgången! Jag tror att det är bra att du försöker landa i det.

Rensa ut hela hemmet markerar på något sätt en nystart. Jag har själv en längtan efter att rensa ut allt som jag inte verkligen gillar, och istället inreda minimalistiskt och avskalat. Än så länge har vardagen alltid kommit emellan på något sätt, men det gäller väl bara att börja i en ände kanske.

Jag undrar vad du gör på dagarna nu? Har du en vardag med rutiner? Ett ”jobb att gå till”? Jag har fattat att du inte behöver jobba, men finns det något du ändå skulle vilja testa så kanske det kunde vara kul med några timmar i veckan som ”extrajobb”. Galen tanke kanske, när friheten äntligen är uppnådd. :slightly_smiling_face:

Jag önskar dig lycka till med din nya livssituation och med den minimalistiska inredningen! :+1::sunny::slightly_smiling_face:

2 gillningar

Tack!

Har fått lite tips om vart jag kan söka mig. Gällande hur jag mår så är det inte direkt någon fara på taket, även om det säkert kan se ut som det i textform.

Strategin förr har väl mest varit att vänta ut det och försöka leva livet som om inget har hänt. Då landar man väl oftast allteftersom.

2 gillningar

Ja, visst är det så. Det handlar väl mycket om att man vill få ut distraktioner och till viss del även minnen i mitt fall.

Lycka till. Bered dig på att det det finns mer skit i gömmorna än du tror :smiley:

Tack så mycket. Nja. Jag har som sagt burit ut halva bohaget och kört till tippen, packat ihop det mesta och så. Utöver det målat om och slipat golven. Arbetsmässigt har jag hjälpt ett par bekanta med rekryteringen till deras företag och det har nog ändå varit omkring 40 ganska slappa timmar i veckan så visst har jag ändå varit igång.

Det är inte helt omöjligt att det blir något helt annat men något blir det i alla fall.

3 gillningar

Det är det där som du säger med den skrivna texten, det blir väldigt pang på. Ibland blir jag så himla oroad när man läser om tappade hopp, tomhet, meningslöshet och så vidare. Det kan nog se värre ut än vad det är när det skrivs och man inte har kontakt med människan ifråga. När man har “vanlig” kontakt med nån kommer ju andra variabler på köpet, liksom. Well, hoppas lägenheten blir fin och att du får lite återhämtning!

1 gillning

Finns mycket intressant om minimalism på YT. Frun följer en del kanaler där och vi har börjat implementera en del strategier som vi har fått tips om där och höjt vår upplevda livskvalitet ganska rejält. Nu är vi inte på långa vägar i mål med vår FIRE resa men mycket utav det vi strävar mot har vi börjat inse att vi kan uppnå redan nu.

Är nu 1,5v inne på årets sommarsemester och har redan gjort mer av det som jag alltid går och längtar efter att ha tid och ro för, än jag har gjort de senaste åren sammanlagt.

Ha ro och lust att läsa böcker med ögonen, paddla, se bra (äldre filmer), spela spel etc etc. Förra året var vi nog inte ute med våra SUP:ar en enda gång. Jag har redan läst tre böcker på semestern (förra året en på fyra veckor). Har tappat räkningen på hur många filmer jag har sett.

Vad är skillnaden? Vi har rensat bland våra grejer. Sålt båten, motorcykeln etc etc.

Man behöver ju inte ”go all in” för minimalism men vissa strategier, tex hur man kan tänka inför ett inköp är användbart för de flesta.

2 gillningar

Om du har spetsegenskaper / erfarenheter att dela med dig av så rekommenderar jag dig att bidra som ängelinvesterare. Det är både stimulerande och kan vara lönsamt sätt att förvalta dina pengar.
Kontakta exempelvis Svenska Venture Capital-föreningen (SVCA) eller nätverk som ex STING.

Kan tipsa om rätt många sätt att vara ängel investerare, dock tenderar det mest ge en emotionell tillfredsställelse. Ekonomiskt är det ganska kass.

5 gillningar