Oordning i sparandet

Jag har genom åren haft olika strategier i sparandet. Från 100% fonder i vanlig depå via 100% aktier i depå till utdelningsaktier i isk.

Nu ligger jag med 5% utländska utdelningsaktier på KF, 10% fonder på depå, 20% aktier på depå (varav 60% utdelande), 25% fonder på isk och 40% aktier på isk (varav 80% är utdelande).
Sparandet ligger i depå på min hemmabank och Nordnet samt isk och KF på Avanza.

Utdelningen på årsbasis ligger kring 160k.
Sedan några månader har jag börjat sprida utdelningsaktierna så det kommer lite pengar varje månad.
Att spara 100% i fonder kommer nog inte hända igen men jag jobbar på att den ska hålla ca 50-60% av kapitalet.

Så jag är inne på att avsluta depåerna och bara köra isk. Bra eller dåligt?

Sedan funderar jag på att ha en isk på min hemmabank med bara utdelningsaktier.
Utdelningarna hamnar på lönekontot och återinvesteras alternativt används till löpande kostnader om så skulle behövas.
Bra eller dåligt?

Och slutligen går det att flytta aktier mellan olika isk, t.ex. från Avanza till hemmabanken utan att sälja/köpa tillbaka?

Om du själv har en uttänkt strategi så verkar det lite konstigt att fråga forumet om den är bra eller dålig.

Forumet förespråkar indexfonder för att dessa ger högst riskjusterad avkastning. Alla egna strategier är alltså som regel sämre och att du sedan har satt upp olika mål och tycker att din lösning är smart förändrar inte det. Sedan utesluter inte det att din strategi kan funka och att du kan vara nöjd med den.

Jag vet att indexfonder förespråkas, därav kommentaren att det aldrig kommer bli 100% fonder.
Om jag omformulerar frågan så menar jag om det är fördel eller nackdel att ligga med sparandet i flera olika bolag och varför?

Är det bättre att spara på isk än på vanlig depå? Om det är så ska man då sälja depån och flytta till isk?

Och slutligen går det att flytta isk?