De flesta är nog överens om att man bör hålla låg profil och helst inte prata om sina pengar. Men om man nu ibland måste nämna detta, vilket ord är då bäst att använda?
Jag försöker undvika allt som har med ”förmögenhet” att göra. Även kapital, investeringar och placeringar kan klinga fel.
Istället försöker jag avdramatisera och använda ord som sparkonto eller pensionssparande. Eller finns det något bättre ord?
Jag gör mitt bästa för att verka överlägsen jämfört med den andra personen gällande min ekonomi och förmögenhet.
Nä skämtosido, om någon i min närhet är intresserad, så försöker jag vara så transparant och pedagogisk som möjligt utan att nämna min egen situation. Använder dock orden som du vill undvika.
Jag upplever att orden som du nämner fångar människors intresse.
Fonder brukar faktiskt i min uppfattning vara ett ganska riskfritt ord.
“Jag fondsparar” låter mycket mindre ‘rikeman’ än “jag investerar i aktier”
Månadssparande brukar också klinga bra utan att låta pretentiöst.
Kan du ge exempel på sammanhang där du absolut måste prata pengar med utomstående där du inte är bekväm med att helt enkelt använda halt vanliga ord som ”sparande”…?
Förstår inte riktigt problemet. Antingen är man nära nog att snacka om sånt eller så låter man bli.
Jag håller med. Fonder är ett lätt ämne att prata om när man diskuterar ekonomi. Om man nämner aktier så kollar folk lite snett med en blick som säger: “aha, du är en sån där person.”
Generellt så försöker jag att tipsa folk om saker, men nämner inget om min egen ekonomi. Jag kan tala om min procentuella fördelning men inte antal pengar som jag sitter på.
Det är inga problem att säga något som att “jag har 80% i en globalfond” jämfört med “Jag har x miljoner på kontot”.
Vi har en person på jobbet som har köpt in sig på Evolution-aktier vid uppstarten och tjänat 1-2 miljoner på detta. Han är väldigt öppen med detta och säger det till nästan alla. Jag tycker att sånt är en stor varning på att 1. han kommer bli utnyttjad 2. han behöver arbeta på sin självbekräftelse 3. folk kommer se honom på ett annat sätt.
Åh, vänta tills du berättar att du sparar flitigt i bitcoin ;).
Amen såhär gör jag med, på sin höjd nämna “amen det är väl några hundra tusen” om de frågar närmre - även om det är miljonen liksom. Mitt investerande är egentligen privat.
Jag tror man mår bäst av att äga sin situation och inte leva sitt liv i hemlighet. Så om någon frågar vad något kostar svarar jag antingen vad jag gett för den eller: Inget, det var bara avkastning från pengamaskinen. Beroende vem det är som frågar
Det händer att någon nybekant frågar om jag är rik. Då svarar jag antingen: I’m doin ok. Eller: Jaha, rik som ett troll, hela källarn full av guldmynt.
Inte för att jag räknar mig som rik, med ett net worth på minus och ett investerande långt från någon Fi. Utan för att jag vet att alla som ställer den frågan har en inställning som får dem att tycka att min lön och investering gör mig svinrik.
Kommer det på tal med någon närmare så kan jag svara att jag väl har lite investeringar, eller: den lilla pengamaskinen tuffar på.
Summor pratar jag bara med de närmaste som redan vet.
Sparande är det mest oinspirerande som finns.
Jag har inget och pratar aldrig om något sparande. Jag har ett investerande.
Ibland visar det sig att de man minst anar delar samma intresse för investeringar och det slutar med att man bondar extra bra bara för att man vågade va ärlig med var pengarna kom ifrån. Och det är ju såna kompisar jag vill ha. Så varför missa dem för att inte reta dedär som skulle störa sig på hur jag har det.
Jag pratar med mina närmsta väldigt tydligt om vad jag tjänar, vad jag har för investeringsstrategi och hur jag fördelar mina pengar, väljer specifika kreditkort med bonusar osv.
När det kommer till de jag umgås och känner som inte är lika nära mig men ändå intresserade av investeringar pratar vi om strategier, allokering, men viktigast av allt procent istället för exakta summor. Då kan vi fortfarande prata om strategier, allokering och hur något gått upp eller ner procentuellt utan att nämna exakta summor och ändå säga att vi nått vissa sparmål osv!
De jag inte känner speciellt bra eller som jag nyss träffat brukar jag säga att jag lägger pengar på det som ger mig ett rikare liv! Alltså att jag prioriterar vad jag spenderar/investerar, vilket är unikt för alla!