Är någon kund hos Pareto och vet mellan tummen och pekfingret hur stora belopp man behöver investera per transaktion för att det ska vara lönsamt att lämna Avanza/Nordnet?
Jag tänker mig investera i ETF/UCITS på ISK med valutaficka alternativt lägre växlingsavgifter. Vad jag förstår är Pareto inriktat mot kunder som handlar stora volymer regelbundet och som vida överstiger genomsnittskunden på Avanza/Nordnet.
@anon37008194 Tack! Hur brukar du räkna för att det ska vara lönsamt att köpa ETF på Pareto istället för på Avanza/Nordnet? Med valutaficka sparar man förstås en del. Men med ett minimum courtage om 20 EUR antar jag vi talar om minst 20 000 SEK per affär för att det ska vara värt besväret i längden.
Man kan ju ställa in sin cortagenivå på avanza, ju högre fast avgift, ju lägre rörlig. Den högsta fasta avgiften är 99 kronor, och då är det 0 % rörlig avgift. Så om Pareto har 20 Euro som minimum låter det som Avanza alltid borde ligga lägre?
Minicourtage på Avanza är 0,25%, för att nå samma procentnivå på Pareto behöver du köpa för €8000 (20/0,0025). Om vi förutsätter icke utdelande ETF kommer du växla totalt två gånger, vid köp och sen uttag. Avanza tar 0,25% per riktning, totalt 0,5%. Pareto tar 0,2% per riktning, totalt 0,4%.
Om du köper utdelande ETF eller byter fonder ser det lite annorlunda ut då du slipper växling varje gång. Men för buy and hold ackumulerande ETF är Nordnet bäst, sen Avanza för normala belopp.
Ovan priser gäller dessutom vid 1 miljon eller mer i kapital
Tack Nicolas.
Finns det inga andra kostnader jag har missat om jag bara vill handla ETF:er på europeiska marknader? Till exempel, årliga avgifter eller andra kostnader?