Jag vill byta fonder i min premiepension. Har 4 fonder varav 2 ligger blytungt åt USA. De andra två är Sverige och Europa. Jag vill bort från USA så mycket som möjligt.
Igår satt jag och kollade runt och jag kan inte bestämma mig för vad jag ska byta till. Är det nån här som har tips?
Var vänliga att respektera att jag inte vill ha någon politisk diskussion utan bara tips på fonder!
Jag misstycker inte, du uttrycker dig alltid trevligt!
Jo, jag har funderat fram och tillbaka och även diskuterat med min äkta hälft.
Jag är rätt impulsiv av mig och har lätt för drastiska åtgärder
Hade jag följt mina känslor så hade jag gjort mig av med precis allt från USA dagen Mr T tillträdde; allt från aktier till schampot i badrummet
Jag valde då att avvakta, men känner ändå att det gnager.
Så nu bestämde jag mig för att byta 2 fonder i premiepensionen. Sparandet/investeringarna på annat håll ligger kvar (USA eller ej) , men ”nya” pengar läggs på icke-Usa.
Så det är ett rent känslomässigt beslut och jag är beredd på följderna. Men det känns gott i själen (Det utesluter ju inte att jag blev lite velig igen när jag nyss läste om Kinas svar på tullarna )