Räntefonder eller sparkonto?

Jag undrar varför jag skall investera i räntefonder när man istället kan ha pengarna tryggt på ett sparkonto?

Räntefonder ger ju minimal avkastning och på rikatillsammans pratas det mycket om att de är en slags “krockkudde” för att minska risken vid negativ börsutveckling.

Varför skall jag ex spara i 60% aktiefonder och 40% räntefonder (sparperiod 5-6 år) när jag kan istället ha 60% aktiefonder och 40% på ett sparkonto. Då utsätter jag inte de 40% för någon risk alls. Visst, jag kanske förlorar max 0,5-1% avkastning på dessa 40% under denna period men är det värt det att investera i räntefonder med så låg avkastning istället för sparkonto?

Det är mer en smaksak hur man vill placera sina kontanter. Men även om ett bankkonto är säkrare än räntefonder så förlorar du inte bara möjlig avkastning men du förlorar ju pengar pg a inflationen. Det enda en “bra” bankränta gör idag är att du minskar något på dina förluster.

Det finns ju även dyrare räntefonder som kan ge större avkastning.

Spiltan högräntefond har t ex gett 4,9 % i år och föregående år 6.9%. Inte för att historisk avkastning är någon garanti för framtiden, men det visar ändå på skillnaderna i avkastning.

Sen är det rätt smidigt att få överblicken i hur ens portfölj utvecklas om man har allt i samma ställe.

Tror du att räntan går upp? Högre ränta innebär sämre/lägre avkastning på alla typer av räntor/räntefonder.